mail_outlineinfo@desirea.sk

Katar

Krajina ťavých pretekov, ropy a luxusu.

Katarský štát je emirát vo východnej časti Arabského polostrova. Už v 7. storočí sa tu rozšíril islam a územie mali pod správou chalífovia. Keď bolo v roku 1783 vedenie presunuté do Bahrajnu vypukli tu nepokoje, ktoré vyústili do vojny. Nezávislým sa stal v roku 1971. Pred objavom ropy bol Katar iba krajinou rybárov a lovcov perál, veľmi rýchlo sa však vyšvihol medzi najbohatšie krajiny sveta. V rodinných a osobných záležitostiach stále prevláda islamské právo. Využite dovolenku aj k aktívnejšiemu oddychu - vyskúšajte si jazdu na tradičnej loďke dhow, navštívte umelo vybudovanú tradičnú dedinku Katara, obdivujte múzeum islamského umenia, zjednávajte na tradičných bazaroch, jazdite na pieskových dunách, preskúmajte katarskú púšť aj s typickými monolitmi či načerpajte sily v oáze s mangrovníkmi Al Thakira. V roku 2022 sa budú v Katare v ako prvej arabskej krajine konať Majstrovstvá sveta vo futbale.

 • pretekárske ťavy

  mávajú vlastný bazén

 • najbohatšia

  krajina na svete

 • 90%+

  populácie žije v mestách

 • 1 z 20

  najobéznejších národov sveta

Štátne sviatky v Katare

Február

12. február Národný deň športov

Jún

2. jún Eid Al Fitr
3. jún Eid Al Fitr
4. jún Eid Al Fitr
5. jún Eid Al Fitr
6. jún Eid Al Fitr
9. jún Eid Al Fitr

August

11. august Eid Al Adha
12. august Eid Al Adha
13. august Eid Al Adha
14. august Eid Al Adha
15. august Eid Al Adha

December

18. december Národný deň

Veľvyslanectvo a ambasáda v Katare

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kuvajte

Block 2, Street 16,
Villa 22,
131 23 Kuvajt

Telefón: 00965 25353893
Mobil: 00965 99881987 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.kuwait@mzv.sk
www.mzv.sk/web/kuvajt

Hlavné mesto v Katare

Doha alebo správne po slovensky Dauha je hlavné mesto Kataru ležiace na východe krajiny na brehu Perzského (Arabského) zálivu. Na mieste dnešného mesta sa nachádzalo sídlisko Al Bidda, ktoré založil rád karmelitánov a roku 1681. Dnešný názov pochádza pravdepodobne z arabského dohat, čo znamená okrúhlosť (pravdepodobne podľa tvarov zálivov). Hlavným mestom je od roku 1971, kedy Katar získal nezávislosť od Británie. Najstaršia architektúra v štvrtiach starého Doha bola zničená, aby sa vytvoril priestor pre nové budovy. V dôsledku toho sa prijalo množstvo opatrení na zachovanie kultúrneho a architektonického dedičstva mesta. Od mája 2015 patrí k 7 novodobým mestám - divom sveta spolu s Viganom, La Paz, Durbanom, Havanou, Beirútom a Kuala Lumpurom. Navštíviť odporúčame Múzeum islamského umenia, pevnosť Al Koot, budovu pošty či umelo vybudovanú kultúrno-historickú dedinku Katara.

Počasie v Katare

Katar má mimoriadne horúce a vlhké počasie v mesiacoch jún až september. V mesiacoch december až marec mierna zima.

Víza a cestovné doklady v Katare

Každý návštevník (maloletý, mladistvý alebo dospelý), cestujúci do Kuvajtského štátu musí splniť zákonom stanovené podmienky pre vstup do danej krajiny. Predovšetkým požiadať o víza (elektronicky alebo pri príchode na medzinárodnom letisku v Dauhá – o tzv. „visa on arrival“) a byť držiteľom platného cestovného pasu s minimálne 2 prázdnymi stranami, ktorého platnosť nesmie byť kratšia ako 6 mesiacov po príchode do krajiny.
Získané turistické vízum na jednorazový vstup do Kataru je platné po dobu 1 mesiaca od jeho vydania.

Upozornenia

Pre vstup a pobyt na území cudzieho štátu musia občania SR spĺňať podmienky ustanovené jeho zákony. Na účely poskytovania aktuálnych podmienok vstupu a pobytu na území cudzieho štátu je príslušný zastupiteľský úrad daného štátu. Uvedené informácie sú určené k základnej orientácii. Preto odporúčame slovenským občanom, aby si pred cestou overili u zastupiteľského úradu navštevovaného štátu, či sa podmienky pre vstup a pobyt nezmenili.
V pase nesmie byť pečiatka Izraelského štátu, resp. izraelské vízum.
V priestoroch medzinárodného letiska v Dauhá, rovnako ako v celej krajine, vzhľadom na náboženské predpisy je prísne zakázané požívanie alkoholických nápojov na verejnosti (alkoholické nápoje sú k dispozícii len vo vybraných hoteloch). Porušenie zákazu je bez výnimky trestané minimálne finančnou pokutou vo výške stoviek EUR, v prípade závažnejšieho priestupku aj zadržaním v policajnej cele a následnou deportáciou z krajiny.

Občania Slovenskej republiky môžu bezplatne požiadať o vízum na jednorazový vstup do Kataru na medzinárodnom letisku v Dauhá.
Podmienkami sú:
Platnosť cestovného pasu pri vstupe do krajiny nesmie byť kratšia ako 6 mesiacov.
Žiadateľ musí predložiť spiatočnú letenku z miesta príletu.
Žiadateľ musí predložiť dôkaz potvrdzujúci rezervovanie hotela a minimálnu hotovosť 1500,- USD v hotovosti alebo na kreditnej karte.

Slovenskí občania môžu podať žiadosť o udelenie víz pri turistickej návšteve Kataru vopred pred vycestovaním a to elektronicky prostredníctvom vyplnenia on-line formuláru.
Za udelenie víza elektronickou formou sa zaručí tzv. "sponzor", t.j. občan Kataru, alebo osoba s trvalým pobytom v Katare, hotelová rezervačná služba, prípadne letecká spoločnosť Qatar Airways, ktoré cudzinca pozvú, ubytujú a preberú za jeho pobyt zodpovednosť. Sponzorovi je tak potrebné vopred poslať naskenovanú tzv. dátovú stranu pasu. V prípade pozitívneho posúdenia a udelenia víz sú zaslané elektronicky.

Doplňujúce informácie k podmienkam vycestovania a pobytu v Katare sú k dispozícii na Veľvyslanectve Kataru vo Viedni.

Prestup na medzinárodnom letisku v Dauhá, Katar

Na prestup na medzinárodnom letisku v Dauhá, Katar, občan SR nepotrebuje vízum. Prestup však musí spĺňať nasledovné podmienky:
cestujúci by nemal opustiť tranzitnú zónu letiska,
cestujúci by nemal na letisku v tranzitnej zóne stráviť viac ako 24 hodín,
cestujúci musí mať letenku na nadväzujúci spoj do svojej cieľovej destinácie a v prípade potreby aj víza do danej krajiny, ak sa na vstup od občanov SR vyžadujú.

Krátka návšteva Dauhy počas prestupu na medzinárodnom letisku v Dauhá, Katar

Slovenskí občania počas dlhšieho tranzitu (od 5 do 96 hodín) na medzinárodnom letisko v Dauhá, Katar môžu bezplatne požiadať o vízum na jednorazový vstup do Kataru, ktoré je platné po dobu 96 hodín.
V prípade potreby doplňujúcich informácií o prestupe a prípadnom opustení letiska počas prestupu vzhľadom na možné špecifické okolnosti odporúčame navštíviť web stránku štátnej leteckej spoločnosti Qatarairways.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Kataru?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť