mail_outlineinfo@desirea.sk

Kambodža

Mystická krajina, ktorá prežila.

Kambodžské kráľovstvo je štát v juhovýchodnej Ázii a je súčasťou polostrova Zadná India. Do 9. storočia bola krajina pod nadvládou hinduistických kráľovstiev. Následne vznikla budhistická ríša Angkor, z obdobia ktorej pochádza pamiatka Angkor Wat, ktorý je spolu s väzením a zároveň pamätníkom genocídy Tuol Sleng najnavštevovanejšou pamiatkou krajiny. Zánik ríše spôsobili útoky Vietnamu a Siamu (Thajska). Útoky prestali až v druhej polovici 19. storočia, kedy sa krajina dostala pod ochranu Francúzska a stala sa súčasťou Francúzskej Indočíny. Plnú nezávislosť získala krajinav roku 1953. V roku 1975 sa dostali k moci komunistickí Červení Khméri, ktorí počas niekoľkých rokov pripravili o život milióny ľudí. Zaviedli pracovnú povinnosť 12-16 hodín denne a aj najmenší prehrešok (vrátane nosenia okuliarov a pod.) trestali smrťou. Pre hospodárstvo krajiny je najdôležitejší odevný priemysel a turizmus. Okrem spomínaných pamiatok sa oplatí spraviť si výlet do Kardamómových vrchov, uvidieť výhľad z pagody Phnom Sampeu, prejsť sa loďkou po rieke Kampot, preskúmať život slonov v provincii Mondulkiri, navštíviť národný park Kep či chrám Preah Vihear.

 • narodeniny

  sa neoslavujú

 • hlavy

  sa nesmie dotýkať

 • 1/2

  populácie je mladšia ako 15 rokov

 • nohy

  pri sedení musia byť zasunuté (aby na nič ani nikoho neukazovali)

Štátne sviatky v Kambodži

Január

1. január Nový rok
7. január Deň víťazstva nad genocídou

Február

19. február Meak Bochea

Marec

8. marec Medzinárodný deň žien

Apríl

13. apríl Khmérsky Nový Rok
14. apríl Khmérsky Nový Rok
15. apríl Khmérsky Nový Rok

Máj

1. máj Sviatok práce
13. máj Kráľove narodeniny
14. máj Kráľove narodeniny
15. máj Kráľove narodeniny
18. máj Visak (narodenie Budhu)
23. máj Ceremónia kráľovskej orby

Jún

1. jún Deň detí
18. jún Narodeniny kráľovej matky

September

24. september Deň ústavy
27. september Deň predkov
28. september Deň predkov
29. september Deň predkov
30. september Deň predkov

Október

15. október Spomienka na kráľovho otca
23. október Výročie Parížskej mierovej dohody
29. október Výročie kráľovej korunovácie

November

11. november Deň nezávislosti
12. november Festival vody
13. november Festival vody

December

10. december Deň ľudských práv

Veľvyslanectvo a ambasáda v Kambodži

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bangkoku

YWCA Building, 9-th Floor,
South Sathorn Road 25,
Bangkok 10 120, Thajsko

Telefón: 0066 26773445
Mobil: 0066 816174611 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.bangkok@mzv.sk
www.mzv.sk/web/bangkok

Hlavné mesto v Kambodži

Phnom Pénh, hlavné a najväčšie mesto Kambodže sa nachádza v južnej časti centrálnej oblasti krajiny na sútoku riek Mekong a Tonlesap. Založený bol v roku 1372 a už od roku 1443 je hlavným mestom vďaka královi Čau Ponchea Jatovi, ktorý sem z Angkoru preniesol svoje hlavné sídlo. O túto pozíciu prišiel ia medzi rokmi 1525 a 1866, kedy celú ríšu ovládli Thajčania a počas druhej svetovej vojny do roku 1953, kedy bola Kambodža pod nadvládou Japonska a Francúzska. Pôvodné meno mesta bolo Čakdomukh, čo v preklade znamená štyri ramená. Mesto je lákavým cieľom turistov najmä vďaka typickej khmérskej a francúzskej architektúre. Nachádza sa tu tiež množstvo zaujímavých pamätihodností, od Národného múzea a budovy národného zhromaždenia, cez kráľovský palác až po memoriál nezávislosti.

Počasie v Kambodži

Podobne ako väčšina juhovýchodnej Ázie horúci klímat s pravidelnými monzúnami. Od septembra do februára je tu "chladno" (okolo 25°C) a sucho, naopak od marca do augusta horúco a vlhko.

Víza a cestovné doklady v Kambodži

Držitelia cestovných pasov, ktorých platnosť musí presahovať platnosť víza o šesť mesiacov, môžu požiadať o udelenie víz na veľvyslanectvách Kambodže v Berlíne, Paríži, Moskve alebo v Bangkoku. Proces udelenia víz trvá tri dni, požadované sú 2 fotografie, kópia pasu a poplatok vo výške cca 30 USD. Turistom je udeľované vízum na jeden vstup na 30 dní.

O turistické kambodžské vízum je možné požiadať aj po prílete na medzinárodnom letisku v Phnom Penhu alebo na letisku Siam Reap, či na pozemných hraničných priechodoch Poipet, Had-Lek a Moc Bai – Bavet. Poplatok za jeho udelenie je 30 USD. Manipulačný príplatok za vízum na uvedených hraničných pozemných priechodoch môže dosiahnuť až 20 USD, teda celkový poplatok je 50 USD. Prihlasovacia povinnosť pre cudzincov nie je povinná.

UPOZORNENIE

Podľa informácií viacerých cestovateľov, na hraničných cestných priechodoch sú často vyberané vyššie poplatky za víza presahujúce aj 50 USD. Tiež sa stáva, že víza pri prílete, resp. na hraničných pozemných priechodoch nebývajú vždy udelené. Odporúčame preto cestovateľom získať víza pred cestou do Kambodže na príslušnom veľvyslanectve Kambodže.O udelenie turistického víza je možné požiadať aj elektronicky, prostredníctvom internetu - https://www.evisa.gov.kh (e-Visa) za poplatok 30 USD plus 7 USD poplatok za spracovanie žiadosti.

Podľa informácií viacerých cestovateľov, elektronický systém udeľovania víz nie je spoľahlivý. Často sa vyskytujú problémy s platbou. Odporúčame slovenským cestovateľom vybaviť si víza pred cestou do Kambodže na príslušnom veľvyslanectve Kambodžského kráľovstva.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Kambodže?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť