mail_outlineinfo@desirea.sk

Južná Kórea

Ázijská lokomotíva.

Kórejská republika alebo nesprávne aj Južná Kórea je štát v južnej časti Kórejského polostrova v juhovýchodnej Ázii. Patrí k nej aj probližne 3000 ostrovov. Názov sa odvodzuje od dynastie a kráľovstva Korjo a do Európy ho prieniesol Marco Polo. Po kórejsky sa krajina volá Hanguk, čo znamená krajina ľudu Han. Podľa kórejskej mytológie prvé kráľovstvo bolo v oblasti založené v roku 2333 p.n.l. V rokoch 1950-1953 bola krajina v tzv. kórejskej vojne, ktorá úplne zmenila krajinu. Ešte aj dnes patrí hranica medzi Kóreami k najviac opevneným a ozbrojeným na svete. Označuje sa ako jeden z Ázijských tigrov, teda krajín, ktoré za posledné roky prešli celospoločenskými zmenami. Z takmer 60% obyvateľstva zamestnaného v poľnohospodárstve počas 60-tych rokov 20. sotoročia je dnes iba okolo 6%. Turistov do krajiny láka mnoho faktorov - od tradičnej kuchyne, kultúry, cez prírodné prostredie až po moderné technológie, rozmáhajúcu sa populárnu hudbu a televízne drámy. Pri návšteve si nenechajte ujsť ostrov Jeju zaradený medzi 7 novodobých prírodných divov sveta s vulkánom Seongsan, dedinku Darangee, most Gwang-An, soľnú farmu Jeungdo, čajové terasy v Boseongu alebo chrám Bulguksa.

 • topánky

  sa vyzúvajú aj pri vstupe do reštaurácie

 • brejkdens

  hlavná krajina

 • letiská

  tu majú záhrady, sprchy zdarma či sauny

 • Love Land

  je erotický tematický park a častý cieľ mladomanželov

Štátne sviatky v Južnej Kórei

Január

1. január Nový rok

Február

5. február Kórejský Nový rok
6. február Kórejský Nový rok
7. február Kórejský Nový rok
8. február Kórejský Nový rok

Marec

1. marec Prvomarcové hnutie za nezávislosť

Máj

1. máj Sviatok práce (nie je to oficiálny sviatok, ale väčšinou sa dodržuje)
5. máj Deň detí
13. máj Narodiny Budhu

Jún

6. jún Pamätný deň

Júl

17. júl Deň ústavy

August

15. august Deň oslobodenia

September

12. september Festival úrody
13. september Festival úrody
14. september Festival úrody

Október

3. október Tradičný deň založenia Kórei
9. október Deň kórejskej abecedy

December

25. december Vianoce

Veľvyslanectvo a ambasáda v Južnej Kórei

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Soule

28, 10gil Hannamdae-ro, Yongsan-gu,
044 20 Seoul

Telefón: 0082 27943981
Mobil: 0082 1035863981 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.seoul@mzv.sk
www.mzv.sk/web/seoul

Hlavné mesto v Južnej Kórei

Soul, okrem toho, že je hlavné mesto Kórejskej republiky, patrí medzi najväčšie mestá na svete. Nachádza sa v severozápadnej časti krajiny a je významnou dopravnou križovatkou v krajine. Historicky mesto zmenilo svoje meno veľakrát. Volalo sa Üjesong, Namgjong, Hanjang, Hansong a Kumsong. Prvé správy o osídlení pochádzajú z roku 18 p.n.l. a neskôr tu vznikali ďalšie osady. V roku 1394 bolo hlavným mestom kráľovstva, v 16. storočí ho napadli Japonci a 17. Číňania. Soul patrí k mestám s najnižšou kriminalitou na svete. Miestne metro prepraví denne viac ako 8 miliónov ľudí. Väčšina vozov je vybavená vyhrievanými sedadlami a digitálnymi obrazovkami. Turisticky najzaujímavejšie miesta sú paláce Gyeongbokgung a Changdeokgung, námestie Gwanghwamun, dedinka Bukcheon s tradičnými kórejskými domami hanok, tradičný trh Namdaemun, Kórejské Národné Múzeum, budhistický chrám Jogyesa aj národný park Bukhansan.

Počasie v Južnej Kórei

Kórejská republika, ktorá je súčasťou východoázijského monzúnového regiónu má štyri ročné obdobia. Letá sú krátke, horúce a vlhké, zimy sú dlhé a chladné. Priemerná teplota v lete dosahuje v 25° C, ale niekedy až 35° C. Najteplejší mesiac je august, najchladnejší mesiac je január. Teploty v zime klesajú do +5 °C na juhu a na severe do -21 °C. Sneží hlavne vo vysokohorských oblastiach. Letný monzún prináša v júli a v auguste obdobie dažďov. V krajine spadne ročne v priemere 1200 mm zrážok. V lete spadne 60% ročných zrážok, v zime iba 10 %. Relatívna vlhkosť vzduchu býva najväčšia v júli, kedy dosahuje v priemere 80-90% (30-50% v januári až apríli). Jar a jeseň sú najpríjemnejšími mesiacmi na návštevu krajiny.

Víza a cestovné doklady v Južnej Kórei

Na územie Južnej Kórey môže vstupovať občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas. Doba platnosti cestovného dokladu presahujúca samotný pobyt nie je kórejskou stranou presne špecifikovaná, avšak vzhľadom na požiadavky niektorých tretích krajín, sa odporúča platnosť dokladu pri výstupe minimálne šesť mesiacov od plánovaného ukončenia pobytu v krajine.
Medzi Slovenskou republikou a Južnou Kóreou platí „Dohoda o vzájomnom zrušení vízovej povinnosti pre občanov Slovenska a Južnej Kórey“.
Podľa uvedenej dohody, občania Slovenska nepotrebujú pri návšteve Južnej Kórey víza na krátkodobý pobyt nezárobkového charakteru v trvaní do 90 dní. Bezvízový režim však nezakladá automaticky právo vstupu na územie Južnej Kórey a jeho zamietnutie je výlučne v kompetencii juhokórejských orgánov.
Bezvízový režim sa nevzťahuje na občanov SR, ktorí chcú vstúpiť na územie Južnej Kórey za účelom zamestnania, resp. zárobkovej činnosti. V prípade účelového pobytu, na ktorý sa nevzťahuje bezvízový režim, ako aj pri pobytoch presahujúcich 90 dní, je potrebné požiadať o pobytové víza v Južnej Kórei.

Všetci návštevníci Južnej Kórei vo veku nad 17 rokov sú v súlade s bezpečnostnými predpismi povinní podrobiť sa povinnému snímaniu odtlačkov prstov a foteniu tváre. Súčasťou imigračného procesu je odovzdanie vyplneného cestovného prehlásenia (Traveler Declaration Form), ktoré špecifikuje podmienky dovozu do krajiny. Cestovatelia z postihnutých oblastí (napr. cholera, MERS, SARS, Zika a podobne) sú povinní vyplniť zdravotný certifikát (Health Questionnaire) a prejsť vstupnou zdravotnou prehliadkou (napr. meranie telesnej teploty na letisku). Formuláre sú k dispozícii v lietadlách.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Južnej Kórei?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť