mail_outlineinfo@desirea.sk

Juhoafrická republika

Krajina s bolestivou minulosťou a triumfálnym znovuzrodením.

Juhoafrická republika je štát v južnom cípe Afriky medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Krajina má až 11 oficiálnych jazykov - angličtinu, afrikánčinu a ďalších deväť kmeňových jazykov. Nachádza sa tu archeologické nálezisko, kde boli objavené najstaršie ľudské pozostatky na svete, vďaka čomu je celá oblasť považovaná za kolísku ľudstva. Pôvodnými obyvateľmi boli Krováci, Hotentoti a kmene Bantu. Od polovice 17. storočia oblasť kolonizovali Holanďania, francúzski hugenoti a neskôr aj Briti. S históriou Juhoafrickej republiky úzko súvisí pojem apartheid, čo v afrikánčine znamená oddeľovanie. Išlo o oddelenú existenciu a vývoj belošskej a černošskej populácie. Krajina má veľmi dobre rozvinutú turistickú infraštruktúru. Navštevovaných je nielen 12 národných parkov (najznámejší je Krugerov národný park), ale aj púšť na západe, Dračie hory vo východnej časti krajiny a pieskové pláže obmývané čistou vodou. Okrem toho sa oplatí vidieť aj Kapské mesto, ktoré bolo prvou európskou osadou na území Juhoafrickej republiky, Mys dobrej nádeje, Stolovú horu a hlavné mesto Pretória. Pozor si treba dať najmä na krádeže, ktorých sú turisti vďačným terčom.

 • 2000+

  vrakov lodí popri pobreží

 • najstarší

  kráter po meteorite na svete

 • je protizákonné

  sedieť bližšie ako 2 metre k človeku opačného pohlavia, ak má oblečené iba plavky

 • 2.

  najväčší producent ovocia na svete

Štátne sviatky v Juhoafrickej republike

Január

1. január Nový rok

Marec

21. marec Deň ľudských práv

Apríl

Veľký piatok
Rodinný deň (Veľkonočný pondelok)
27. apríl Deň slobody

Máj

1.máj Sviatok práce

Jún

16. jún Deň mládeže
17. jún Voľný deň (pretože Deň mládeže spadá na nedeľu)

August

9. august Národný deň žien

September

24. september Deň dedičstva

December

16. december Deň zmierenia
25. december Vianoce
26. december Deň Dobre Vôle (do 1980 Boxing Day)

Veľvyslanectvo a ambasáda v Juhoafrickej republike

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii

930 ARCADIA Street,
Arcadia 0083, Pretoria,
Juhoafrická republika

Telefón: 0027 123422051
Mobil: 0027 833041599 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
www.mzv.sk/web/pretoria

Hlavné mesto v Juhoafrickej republike

Oficiálne hlavné mesto Juhoafrickej republiky je Pretória. Je to až piate najväčšie mesto krajiny. Inak sú hlavné mesta hneď tri. Nachádza sa v severovýchodnej časti Juhoafrickej republiky a domáci ju volajú Jacaranda City, podľa tisícov stromov žakaranda nasadených v okolí. Mesto má najvyššiu "bielu" populáciu v Subsaharskej Afrike. Pretória je dôležitá najmä ako sídlo administratívnej časti parlamentu. Nachádza sa tu množstvo historických budov, monumentov a múzeí - napríklad Radnica, Pretóriovo námestie, Park Slobody, Melrose House či Africké Okno (kultúrnohistorické múzeum). Zaujímavé sú aj národná zoologické záhrady tvorené viacerými menšími parkmi a záhradami vrátane vtáčej rezervácie, rozária a ďalších.

Počasie v Juhoafrickej republike

Subtropické podnebie pozdĺž východného pobrežia, slnečné teplé dni aj v zimnom období, chladné nocipočasie aj klimatické podmienky sú rozdielne vzhľadom na nadmorskú výšku v jednotlivých častiach krajinypodnebie je celkovo veľmi príjemné aj pre biosenzitívnych ľudí.

Víza a cestovné doklady v Juhoafrickej republike

Juhoafrická republika zaviedla od 18. apríla 2016 vízovú povinnosť pre držiteľov cestovných pasov SR na vstup do JAR. O vstupné vízum je potrebné požiadať osobne na Veľvyslanectve Juhoafrickej republiky vo Viedni. Na veľvyslanectvách JAR v iných častiach sveta môže občan SR požiadať o víza, len ak má v krajine trvalý, respektíve prechodný pobyt.
Na bezplatné vízum JAR je nutné preukázať bonitu klienta bankovým výpisom za ostatné 3 mesiace. Juhoafrické veľvyslanectvo neakceptuje hotovosť a kreditné karty.
Občania SR, ktorí tranzitujú cez medzinárodné letiská v JAR: Johannesburg – OR Tambo a Lanseria, Kapské Mesto a Durban, v prípade cesty do okolitých krajín: Namíbia, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Svazijsko a Lesotho, nepotrebujú požiadať o tranzitné vízum v Juhoafrickej republike, avšak je nutné sa podrobiť odobratiu biometrických údajov po prílete na vyššie uvedené letiská v JAR.
V prípade otázok ohľadne vstupných víz odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Juhoafrickej republiky so sídlom vo Viedni na tel. č.: +43 1 320 6493, prípadne emailom na: vienna.consular@dirco.gov.za. Ďalšie informácie sú dostupné na webovej stránke Veľvyslanectva Juhoafrickej republiky vo Viedni na: www.suedafrika-botschaft.at.
Od 1. júna 2015 vstúpili do platnosti zmeny pri cestovaní neplnoletých osôb prichádzajúcich a odchádzajúcich z územia Juhoafrickej republiky.
Neplnoletá osoba musí mať pri sebe vždy svoj rodný list (originál alebo úradne overenú kópiu), na ktorom sú uvedené mená oboch rodičov. Rodný list musí byť úradne preložený do anglického jazyka.
V prípade, že neplnoletú osobu sprevádza iba jeden rodič, musí mať pri sebe úradne overený a do anglického jazyka úradne preložený súhlas (čestné vyhlásenie - parental consent affidavit) druhého rodiča, že z alebo do Juhoafrickej republiky môže vycestovať a tiež kópiu cestovného dokladu druhého rodiča. Na čestnom vyhlásení musia byť uvedené všetky kontaktné informácie o rodičovi, najmä telefonický kontakt. V prípade, že neplnoletú osobu nesprevádza ani jeden z rodičov, musia uvedené dokumenty doložiť obaja rodičia. V tomto prípade musí pri vstupe na územie JAR doložiť aj pozývací list osoby, u ktorej sa bude v JAR zdržiavať, kópiu cestovného dokladu tejto osoby a jej kontaktné údaje (adresa, telefón a iné).
Úradne overený a do anglického jazyka úradne preložený súhlas rodiča alebo rodičov však nesmie byť starší ako tri mesiace.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Juhoafrickej republiky?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť