mail_outlineinfo@desirea.sk

Jamajka

Ostrov rumu, marihuany, reggae a rýchlych bežcov.

Jamajka je ostrovný štát v strednej Amerike zároveň tretí najväčší ostrov v Karibskom mori. Pôvodní obyvatelia Taínovia pomenovali ostrov "krajina dreva a vody". Po objavení Európanmi bola krajina bola najskôr pod správou Španielska, ktoré neskôr nahradila Veľká Británia. Nezávislosť získala v roku 1962. Najdôležitejšie hospodárske odvetvie je poľnohospodárstvo. Hlavnými plodinami sú cukrová trstina, banány, citrusy, káva, tabak a kakao. Z dôvodu vysokej kriminality sa neodporúča po krajine cestovať prenajatým vozidlom. Na ostrove sa jazdí vľavo. U turistov je krajina obľúbená najmä kvôli plážam (najmä Negril), výbornému tradičnému jedlu, vodopádom Reach Falls, očarujúcicm vrchom Blue Mountains a riekam.

 • 200+

  druhov orchideí

 • 1.

  karibská krajina, ktorá získala nezávislosť

 • najviac

  rumových barov na štvorcový kilometer

 • praktikovanie voodoo

  môže byť potrestané smrťou

Štátne sviatky na Jamajke

Január

1. január Nový rok

Marec

6. marec Popolcová streda

Apríl

Veľký piatok
Veľkonočná nedeľa
Veľkonočný pondelok

Máj

1. máj Sviatok práce (3-dňový)

August

1. august Deň emancipácie
6. august Deň nezávislosti

Október

21. október Deň národných hrdinov (tretí októbrový pondelok)

December

25. december Vianoce
26. december Boxing Day

Veľvyslanectvo a ambasáda na Jamajke

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane

Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7,
Miramar, Playa,
Havana, Kuba

Telefón: 0053 72041884
Mobil: 0053 52630584 (konzulárna služba mimo úradných hodín v NALIEHAVÝCH prípadoch: 0053 52630584, prípadne: 0053 52630534)
E-mail: emb.havana@mzv.sk
www.mzv.sk/web/havana

Hlavné mesto na Jamajke

Najväčšie a hlavné mesto Jamajky sa volá Kingston a nachádza sa v rovnomennej zátoke a prírodnom prístave v juhovýchodnej časti ostrova. Predchádzajúcim hlavným mestom bol Port Royal, to však bolo zničené viacerými prírodnými katastrofami a v súčasnosti sú z neho iba ruiny. Utečenci z Port Royal potom v roku 1692 založili mesto Kingston, ktoré sa začalo prudko rozrastať po úplnom zničení Port Royal v roku 1703. Pred zemetrasením tu bola čisto agrikultúrna oblasť. Dnes je Kingston centrom jamajskej ekonomiky. Nachádza sa tu hneď niekoľko múzeí, z ktorých najvyhľadávanejšie je venované Bobovi Marleyovi. Za návštevu určite stojí aj Národné historické múzeum a miestne parky, kde sa konáva množstvo slávností a ďalších podujatí.

Počasie na Jamajke

Obdobie hurikánov trvá v Karibiku od 1. júna do 30. novembra. V tomto období je potrebné sledovať miestne a medzinárodné predpovede počasia a v prípade potreby pozorne sledovať odporúčania miestnych úradov.

Víza a cestovné doklady na Jamajke

Pre občanov SR platí bezvízový styk pre pobyt do 30 dní za účelom turistiky a kultúrnej výmeny.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd na Jamajku?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť