mail_outlineinfo@desirea.sk

Irán

Perzský raj nezávislých cestovateľov.

Iránska islamská republika je štát v juhozápadnej Ázii. Až do roku 1935 bola krajina známa ako Perzia. Iránu vládne 10 ajatolláhov (duchovní hodnostári), ktorí pôsobia v rôznych komisiách a výboroch a politiku uskutočňuje vláda na čele s prezidentom, vďaka čomu tu funguje druh duality svetskej a duchovnej moci. Krajina je bezpečná a už roky nie je aktívna žiadna teroristická skupina. Je však nevyhnutné vyhnúť sa fotografovaniu v blízkosti štátnych úradov a vojenských objektov. V severnej časti Iránu sa nachádza pohorie Alborz, ktoré je vyhľadávané najmä lyžiarmi. Ak vyhľadávate pôvodnú architektúru a chcete sa vyhnúť obrovskému Teheránu, odporúčame návštevu menších miest v jeho okolí - Rey, Shemshak, Varamin alebo Qazvin. Z historického hľadiska sú najzaujímavejšie miesta typický perzský Ishafán, bývalé hlavné mesto celej perzskej ríše Persepolis so zvyškami Apadana Palace, moderné mesto Bam s krásnou starou citadelou a ďalšie.

 • satelitná TV

  zakázaná

 • plastická operácia nosa

  najviac na svete

 • 2

  lyžiarske rezorty

 • zmeny pohlavia

  legálne a často dotované štátom

Štátne sviatky v Iráne

Február

11. februárDeň Islamskej revolúcie

Marec

20. marecNarodenie imáma Aliho
20. marecNowruz (iránsky Nový Rok)
21. marecNowruz (iránsky Nový Rok)
22. marecNowruz (iránsky Nový Rok)
23. marecNowruz (iránsky Nový Rok)
24. marecNowruz (iránsky Nový Rok)

Apríl

1. aprílIslamský deň republiky
2. aprílDeň prírody
3. aprílDeň vzostupu Proroka
21. aprílNarodenie imáma Mahdiho

Máj

26. májUmučenie imáma Aliho

Jún

4. júnDemisia imáma Khomeiniho
5. júnKhordadské národné povstanie
5. júnEid ul-Fitr (koniec Ramadánu)
6. júnDeň po konci Ramadánu
29. júnUmučenie imáma Sadeqa

August

11. augustEid-e-Qorban
19. augustEid-e-Ghadir

September

8. septemberTasoua Hosseini
9. septemberAshoura (10. deň moslimského nového roku)

Október

9. októberArbaeen
27. októberSmrť Proroka Mohameda
29. októberUmučenie imáma Rezu

November

5. novemberUmučenie imáma Hassana Asgariho
10. novemberNarodenie Mohameda a imáma Sadegha

Veľvyslanectvo a ambasáda v Iráne

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Teheráne

No, 72 Moghadassi Street, Bahonar Street, Niavaran,
Post Code: 1971836199,
P.O.Box 19395-6341,
Tehran

Telefón: 0098 2122740466, 0098 2122733706
Mobil: 0098 9123848971 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.tehran@mzv.sk
www.mzv.sk/web/teheran

Hlavné mesto v Iráne

Hlavné a najväčšie mesto Iránu - Teherán sa nachádza v severnej časti krajiny na okraji náhornej plošiny a neďaleko pobrežia Kaspického mora. Vďaka vysokej nadmorskej výške mesta (1160-1800 m.n.m.) sú tu veľké teplotné rozdiely medzi letom a zimou. Dejiny mesta siahajú až do mladšej doby kamennej. Kľúčový obrat vo vývoji mesta nastal vpádom Mongolov do Perzskej ríše v roku 1220, kedy sem utieklo množstvo obyvateľov a Teherán sa stal dôležitým hospodárskym centrom. Jeho význam rástol až po dobytie a vyplienenie Afgáncami v roku 1722. Nový rozkvet zažilo mesto už na konci 18. storočia. V súčasnosti sa dá o Teheráne hovoriť ako o meste kontrastov, kde sa stretáva história so súčasnosťou. Architektonicky najzaujímavejšie stavby sú Golestatský palác, Audienčný palác, Palác mramorového trónu, Biely palác a z mešít je najzaujímavejšia mešita imáma Chomejního. Z múzeí sa oplatí vidieť Múzeum kobercov a Národné klenotnícke múzeum, kde sú uložené iránske korunovačné klenoty.

Počasie v Iráne

Púštna a stepná klíma s ubúdajúcimi zrážkami zo severozápadu na juhovýchod; len pri Kaspickom mori celoročne vlhko; priemerná teplota v januári v Teheráne 2° C, v júli 30° C.

Víza a cestovné doklady v Iráne

Podľa posledných informácií Ministerstva zahraničných vecí Iránu o letiskové víza môžu požiadať občania všetkých krajín s výnimkou týchto: USA, Veľká Británia, Kanada, Kolumbia, Somálsko, Bangladéš, Jordánsko, Irak, Afganistan, Pakistan a India. Občanom odporúčame overiť si túto informáciu pred cestou na niektorom z veľvyslanectiev Iránu.

Základné požiadavky na udelenie turistických víz na letisku (informácie majú nezáväzný charakter):
1) cestovný pas s prázdnymi stranami platný minimálne 6 mesiacov od plánovaného vstupu do Iránu;
2) poplatok – líši sa od národnosti žiadateľa; pre slovenských občanov je to podľa posledných informácií (dec. 2017) 75 Eur (platba iba v hotovosti);
3) spiatočná letenka;
4) zarezervované ubytovanie na celý pobyt – ak využívate niektorú z foriem súkromného ubytovania, majte pripravené meno, adresu a telefónne číslo danej osoby, pretože imigračný úradník ju môže kontaktovať; komerčné cestovné agentúry taktiež doporučujú mať zarezervovaný hotel v kategórii 3* a vyššie, cestovatelia plánujúci ubytovanie v lacnejších ubytovacích kapacitách sa stretajú s problémami;
5) 2 fotky pasového formátu (ženy so zahalenými vlasmi);
6) cestovné poistenie pokrývajúce Irán s poistným krytím minimálne 10 000,- Eur; cestovné poistenie je možné zakúpiť aj priamo na letisku po prílete, pričom cena poistenia sa líši v závislosti od veku poisťovaného, orientačná cena je 15,- Eur;
7) vypísanie formulára – pre urýchlenie je možné formulár vyplniť online na stránke Ministerstva zahraničných vecí Iránu minimálne 3 dni pred cestou http://e_visa.mfa.ir/en/visa-arrival/. Po odoslaní formulára vám bude vygenerované referenčné číslo a približne do 3 dní obdržíte ďalší email informujúci o udelení/neudelení víz.
Proces udelenia víz na letisku trvá približne hodinu, v závislosti na počte žiadateľov. V prípade, že ste sa o letiskové víza uchádzali prostredníctvom online formuláru, predložte imigračnému úradnikovi referenčné číslo spolu s ostatnými náležitosťami uvedenými vyššie.

Upozornenia:
1) Vstup do krajiny môže byť aj napriek predloženiu všetkých požadovaných dokumentov zamietnutý, náklady na odlet z krajiny znáša turista.
2) V prípade, že ste žiadali o víza cez iránske veľvyslanectvo, a to vám bolo zamietnuté, nebude vám pravdepodobne udelené ani keď oň požiadate na letisku.
Odporúčame občanom SR plánujúcim cestu do Iránu, aby sa obrátili na komerčné cestovné agentúry a kancelárie, a navštívili stránku Ministerstva zahraničných vecí Iránu ponúkajúcu základné informácie a online vízový formulár, ktorý podľa Ministerstva zahraničných vecí Iránu urýchli proces udelenia víz na letisku.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Iránu?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť