mail_outlineinfo@desirea.sk

Indonézia

Exotická krajina ostrovov, monzúnov, tradicií a čajových plantáží.

Indonézska republika sa nachádza v juhovýchodnej Ázii a Oceánii. Tvorí ju viac ako 17500 ostrovov, z ktorých cca 6000 je obývaných a iba 922 má stále osídlenie. Obyvateľstvo patrí k mnohým etnickým, jazykovým aj náboženským skupinám. Preto je mottom krajiny doslova "Veľa, ale jeden". Napriek vysokej hustote osídlenia sa tu nachádzajú obrovské oblasti divokej prírody. Významným obchodným centrom bola už od 7. storočia, kedy, toto ešte kráľovstvo, obchodovalo s Indiou a Čínou. Názov Indonézia je odvodený od slov Indus - India a nesos - ostrov. Prvý krát bol použitý v 18. storočí. Ako prví Európania dorazili na ostrovy Portugalci v roku 1512 a neskôr aj Holanďania, ktorí sa pokúsili ovládnuť zdroje muškátového orieška a klinčekov. Okrem nádhernej prírody, ktorá je domovom množstva aj ohrozených zvierat - tigre, nosorožce, orangutany, leopardy a slony a veľkých miest, je Indonézia cieľom turistov aj vďaka svojej kultúre a mytológii. Obľúbené sú najmä jávske a balijské tance a tiež predstavenia wayang kulit (tieňové bábky).

 • 700+

  jazykov a dialektov

 • 1/2

  ostrovov ešte nemá meno

 • 1,58m

  je priemerná výška mužov

 • nevie sa

  koľko je ostrovov (odhady sa pohybujú 17 504-18 307)

Štátne sviatky v Indonézii

Január

1. január Nový rok

Február

5. február Čínsky Nový rok

Marec

Hari Rapya Nyepi (balijský Nový Rok)

Apríl

3. apríl Isra Miraj
Veľký piatok

Máj

1. máj Sviatok práce
19. máj Waisak (narodenie Budhu)
30. máj Deň nanebovstúpenia

Jún

1. jún Pancasila
5. jún Hari Raya Puasa (koniec Ramadánu)
6. jún Hari Raya Puasa (koniec Ramadánu)

August

12. august Idul Adha
17. august Deň nezávislosti

September

1. september Muharram (Islamský Nový Rok)

November

10. november Maulidur Rasul (narodenie proroka Mohameda)

December

25. december Vianoce

Veľvyslanectvo a ambasáda v Indonézii

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jakarte

JI. Prof. Mohammad Yamin SH, 29,
103 10 Jakarta

Telefón: 0062 213101068
Mobil: 0062 816783043 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.jakarta@mzv.sk
www.mzv.sk/web/jakarta

Hlavné mesto v Indonézii

Hlavné a najväčšie mesto Indonézie sa nazýva Jakarta (vyslovuje sa Džakarta), ktorá sa nachádza v severozápadnej časti svetovo najľudnatejšieho ostrova Jáva. Administratívne nejde o mesto, ale o celú provinciu, ktorú spravuje guvernér. Vďaka vysokému počtu prisťahovalcov sa z nej stáva čoraz kozmopolitnejšie množstvo s rôznymi kultúrami. Miestne letisko patrí k najfrekventovanejším v Ázii. Názov Jakarta pochádza zo sanskritu a znamená úplné víťazstvo. Takto bola pomenovaná po porážke portugalských "votrelcov" v roku 1527. Mesto má prezývku Veľký durian (Big Durian ako ekvivalent k New Yorku, teda Big Apple), podľa typického smradľavého ovocia, ktoré odtiaľto pochádza. V Jakarte je veľmi málo zelene. Aktuálne je to necelých 14%, ale do roku 2030 toto číslo plánujú zvýšiť až na 30%. Nájdete tu celkovo 142 múzeí, z ktorých väčšina je sústredená okolo populárneho námestia Merdeka, v Starom Meste a Taman Mini Indonesia Idah. Najzaujímavejšie je Múzeum histórie Jakarty, Múzeum Wayang (Bábkové múzeum), Múzeum výtvarného umenia a keramiky či Námorné múzeum.

Počasie v Indonézii

Tropická klíma s vlhkým a horúcim počasím. Sezóna dažďov trvá od polovice septembra do apríla. V posledných rokoch však klasické členenie na dve ročné obdobia – suché a dažďové - prestáva platiť.

Víza a cestovné doklady v Indonézii

Slovenskí občania môžu vstúpiť na územie Indonézie bez víz na krátku dobu pobytu, nepresahujúcu 30 dní za presne špecifikovaným účelom:
turistika;
návšteva rodiny/príbuzných;
spoločenský účel;
umenie a kultúra;
plnenie vládnych úloh;
účasť na seminároch a konferenciách;
účasť na medzinárodných výstavách
účasť na rokovaniach s ústrednými a regionálnymi orgánmi/zastúpeniami Indonézskej republiky
pokračovanie v ceste do ďalšej krajiny

Bezvízový styk je bez možnosti zmeny účelu alebo predĺženia pobytu v Indonézii a dá sa uplatňovať len cez vybrané hraničné vstupy (29 letísk, 88 prístavov a pri výstupe aj 7 pozemných hraničných prechodov). Cestovný pas pri vstupe do Indonézie musí byť platný minimálne ešte 6 mesiacov od dátumu vstupu do Indonézie.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Indonézie?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť