mail_outlineinfo@desirea.sk

India

Krajina bohov, čaju a kontrastov.

Indická republika je druhá najľudnatejšia krajina na svete. Je domovom starovekých civilizácií, uzlom mnohých dôležitých obchodných ciest, miestom pôvodu 4 z najrozšírenejších náboženstviev sveta. Svoje meno dostala podľa rieky Indus. Jej severnú hranicu tvoria Himaláje, ktoré sú najvyšším pohorím sveta. Južná časť je obmývaná Indickým oceánom. Rovnako ako povrch sa líši aj podnebie v krajine - od mierneho na severe až po tropické na juhu krajiny. Oblasti okolo Himaláj majú podbnebie tundry. Indická ústava uznáva až 23 oficiálnych jazykov, ale na úradné účely sa najčastejšie používa hindčina a angličtina. Najtradičnejšie jazyky sú sanskrit a tamilčina. Národným športom je pozemný hokej, ale v súčastnosti je vďaka nedávnym úspechom oveľa populárnejší kriket. V niektorých oblastiach, najmä v severovýchodnej časti krajiny, je veľmi populárny futbal. Šach, bedminton a carom údajne vznikli práve tu. Najznámejšou a najnavštevovanejšou pamiatkou krajiny je slávny Tádž Mahál, ale obľúbené sú aj pláže najmä v oblasti Goa a veľké mestá ako Bombaj či Kalkata.

 • najväčšia

  populácia vegetariánov na svete

 • 2.

  najväčšia anglicky hovoriaca populácia na svete

 • 30 000+

  tiel ročne je spopolnených na brehoch Gangy

 • šampón

  indický vynález

Štátne sviatky v Indii

Január

26. január Deň republiky

August

15. august Deň nezávislosti

Október

2. október Narodeniny Máhatmu Gandhího

December

25. december Vianoce

Prvé tri sú jediné štátne sviatky na federálnej úrovni, Vianoce sú široko akceptované.
Okrem týchto existuje ešte ďalších 143 sviatkov, ale každý sa oslavuje v inom regióne.

Veľvyslanectvo a ambasáda v Indii

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí

50-M, Niti Marg,
Chanakyapuri,
110021 New Delhi

Telefón: 0091 1126889071, 0091 1126885340, 0091 1126111075
Mobil: 0091 9818799477 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.delhi@mzv.sk
www.mzv.sk/web/dilli

Hlavné mesto v Indii

Hlavné mesto Indie a zároveň sídlo indickej vlády sa volá Naí Dillí (v preklade Nové Dillí) nachádzajúce sa v severnej časti krajiny. Naí Dillí prebralo post hlavného mesta po Kalkate, ktorá sa nachádza vo východnej časti. Impulz k vybudovaniu dal Juraj V., vládca Indie v roku 1911. Mesto navrhol britský architekt Sir Edwin Lutyens a nájdete tu bohaté štvrte aj chudobné slumy. Nachádza sa južne od Starého mesta, kde je obrovské množstvo historických pamiatok. Staré mesto bolo totiž politickým a finančným centrom niekoľkých impérií. Najzaujímavejšie pamiatky sú Národné múzeum, Indická brána podobná Víťaznému oblúku, Rajpath na spôsob Champs-Élysées v Paríži, miesto, kde Gándhí prežil posledných 144 dní života, astronomické nástroje Jantar Mantar, Vojnový pamätník a mnoho ďalších. Hoci sa Naí Dillí nachádza na seizmicky aktívnom mieste, väčšina zemetrasení je nízkej až miernej intenzity.

Počasie v Indii

India je subkontinent, na ktorom sa striedajú tri obdobia - horúce, vlhké a chladné. Klimatické podmienky sú rozdielne na juhu a na severe.

Oblasť okolo hlavného mesta Dillí:
Leto (apríl – máj) veľmi horúce, teploty okolo 40-50°C
Monzún (jún - september) - dažde a veľmi vysoká vlhkosť
Jeseň (október – november) – vhodné na cestovanie
Zima (december – marec) – hlavná turistická sezóna (aj v prímorských letoviskách)

Víza a cestovné doklady v Indii

Občania SR pri vstupe do Indie podliehajú vízovej povinnosti (všetky druhy pasov). Cestovný pas musí mať minimálne 6-mesačnú platnosť. Potvrdenie o očkovaní sa nevyžaduje s výnimkou cestujúcich, ktorí prichádzajú z oblastí výskytu žltej zimnice (Afrika, Južná Amerika).

Držitelia cestovných pasov SR si môžu požiadať o 3 typy elektronických víz:
e-Tourist: na turistické účely, vydávajú sa na maximálne 60 dní a najviac 2 vstupy
e-Business: na účely obchodu, vydávajú sa na maximálne 60 dní a najviac 2 vstupy
e-Medical: na zdravotné účely, vydávajú sa na maximálne 60 dní a najviac 3 vstupy
Elektronické vízum je možné získať len dvakrát za kalendárny rok.

Žiadosť o e-Visa sa podáva elektronicky na stránke https://indianvisaonline.gov.in/evisa/Registration. O víza možno požiadať max. 120 dní pred cestou. K on-line žiadosti je potrebné doložiť sken fotografie (jpg) , dátovej stránky pasu (pdf), resp. skeny ďalších dokumentov (v závislosti od typu víz). Poplatok za žiadosť sa uhradí cez internet debetnou/kreditnou kartou MasterCard alebo Visa najneskôr 4 dni pred odletom do Indie. V súčasnosti je poplatok za e-Visa 50 EUR (+ bankový poplatok).
Najneskôr do 72 hodín od podania žiadosti a uhradenia poplatku príde žiadateľovi e-mail obsahujúci súhlas alebo nesúhlas s udelením víz. Elektronické oprávnenie na udelenie víz je potrebné vytlačiť a predložiť ho pri pasovej kontrole na letisku. S elektronickým oprávnením na udelenie víz možno do Indie vstúpiť na 24 letiskách a v 3 prístavoch.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Indie?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť