mail_outlineinfo@desirea.sk

Holandsko

Krajina drevákov, veterných mlynov, tulipánov a syrov.

Holandsko je konštitučná monarchia v západnej Európe. Spolu s Belgickom a Luxemburskom vytvára spoločenstvo zvané Benelux. Súčasťou kráľovstva sú aj ostrovy Holandské Antily a Aruba v Karibiku. V Holandsku sú dva oficiálne jazyky - holandčina a frízština (tá je oficiálna iba vo Frízsku). Krajina je veľmi priateľská voči cyklistom - nachádza sa tu rozsiahly systém cyklotrás a dopravného značenia. Len v hlavnom meste je viac ako milión bicyklov. Asi najznámejším "Holanďanom" je Vincent van Gogh.

 • 1/4

  krajiny leží pod úrovňou mora

 • 86%

  mostov je v Amsterdame

 • 1.

  krajina, ktorá legalizovala homosexuálne manželstvá

 • tulipány

  boli do Holandska importované z Turecka

Štátne sviatky v Holandsku

Január

1. január Nový rok

Apríl

Veľký piatok
Veľkonočná nedeľa
Veľkonočný pondelok
27. apríl Koningsdag

Máj

5. máj Deň oslobodenia od okupácie
10. máj Zmŕtvychvstanie Ježiša Krista
20. máj Zostúpenie Ducha sv. k apoštolom
21. máj Zostúpenie Ducha sv. k apoštolom

December

25. december 1. sviatok vianočný
26. december 2. sviatok vianočný

Veľvyslanectvo a ambasáda v Holandsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Haagu

Parkweg 1,
2585 JG Den Haag

Telefón: 0031 704167777
Mobil: 0031 653361210 (pohotovostný mobil v mimopracovnom čase)
E-mail: emb.hague@mzv.sk
www.mzv.sk/web/haag

Hlavné mesto v Holandsku

Pôvodne malá rybárska dedinka, dnes hlavné mesto Holandska Amsterdam, sa nachádza v severnej časti krajiny na brehoch rieky Amstel. Erb mesta Amsterdam pozostáva z červeného štítu s čiernym pruhom, v ktorom sú vertikálne usporiadané tri Ondrejské kríže (pravdepodobe predstavujú tri hlavné nebezpečenstvá ohrozujúce mesto: povodne, požiare a mor), rakúskej cisárskej koruny a dvoch levov. V dolnej časti je mestské motto - statočný, rozhodný, súcitný. Amsterdam je jedným z najrušnejších obchodných centier Európy a je známe aj spracovaním diamantov. V meste žijú ľudia viac ako 170 rôznych národností. Kvôli množstvu sústredných polkruhových kanálov sa Amsterdam prezýva aj Benátky severu. Turisti mesto vyhľadávajú nielen kvôli bohatej kultúre, múzeám a galériám, ale aj legalizovanej prostitúcii a predaju marihuany v tzv. coffeeshopoch.

Počasie v Holandsku

V krajine prevláda oceánske podnebie ovplyvnené teplým golfským prúdom v Altantickom oceáne. Ten spôsobuje, že zimy sú relatívne teplé, ale naopak letá veľmi teplé nie sú. Vo vnútrozemí sú časté hmly.

Víza a cestovné doklady v Holandsku

Holandsko vyžaduje pre vstup do krajiny od štátnych príslušníkov EÚ platnosť cestovného pasu alebo občianskeho preukazu počas celej dĺžky pobytu v krajine. Cestovný pas musí byť vydaný v priebehu posledných desiatich rokov. Vstup na územie Holandska je možný len po preukázaní sa platným cestovným dokladom (cestovný pas, občiansky preukaz). Občan SR sa môže na území Holandska zdržiavať do posledného dňa platnosti cestovného dokladu. Pri turistickom alebo služobnom pobyte, kde celková doba pobytu nepresiahne 3 mesiace, nie je povinnosť prihlásiť sa k pobytu. Na dobu pobytu je potrebné mať uzavreté zdravotné poistenie, ktorej účel pre bežné lekárske ošetrenie spĺňa i Európska zdravotná karta. Finančná zábezpeka, t.j. finančný limit na osobu sa od občanov SR pri vstupe do Holandska nevyžaduje. Občanom SR sa odporúča pred cestou do Holandska uzavrieť komerčné úrazové alebo cestovné poistenie, ktoré pokrýva prípadné náklady na transport osoby späť do SR (v prípade zranenia, úmrtia). Do autonómnych súčastí Holandska – ostrovy Aruba, Curaçao a Sint Maarten a do „Karibskej časti Holandska“ – ostrovy Bonaire, Sint Eustatius a Saba pri cestovaní a pobyte do 90 dní je nevyhnutné mať platný cestovný pas minimálne 6 mesiacov pri odchode z územia a spiatočnú letenku/doklad o spiatočnej ceste. Víza nie sú potrebné.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Holandska?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť