mail_outlineinfo@desirea.sk

Bulharsko

Krajina na križovatke medzi Európou a Orientom.

Bulharsko je krajinou dobrého jedla a kvalitného vína. Zachovalo sa v ňom vyše tridsať tisíc pamiatok, sedem z nich je zaradených do zoznamu UNESCO. Sú tu početné pamiatky z rôznych historických období: prehistorické nálezy, trácke hrobky, archeologické nálezy, rímske a byzantské zámky. Je výnimočne bohaté aj na kláštory a kostoly. Najnavštevovanejší a najväčší je kláštor Rilski, kláštory Bačovski, Roženski, Trojanski, Preobraženski, ako aj kláštor Aladža. Zachovali sa v nich unikátne vzory bulharského ikonopisu, nástennej maľby, drevorezby, stredoveké fresky a ikony. Známe sú aj poklady z Vačetranu – z doby bronzovej, Vraci, Lukovitu, Letnice a z Panagjurišta. Krajina má divé skalnaté pobrežie, útesy a zálivy. Má nádherné hory – Rodopy, Pirin, Rila a medzi pešími turistami obľúbenú Starú Planinu. Má vyše 500 minerálnych prameňov z rôzneho zloženia i teploty. Ložiská liečivej rašeliny a bahna. Najznámejšími kúpeľnými miestami sú Velingrad,Sandanski či Kyustendil. Druhé najväčšie bulharské mesto je Plovdiv a dokonca je staršie ako grécke Atény. Prímorské mesto, prímorský park, ktorý sa nachádza priamo v mori je Varna. Nachádzajú sa v ňom delfinárium a množstvo iných atrakcií, katedrála nanebovzatia, fontána s minerálnym prameňom pri Arménskom kostole. Ústie rieky Ropotamo je prírodná rezervácia, vďaka leknám označovaným aj ako floriský močiar. Bulharsko je krajinou destináciou v lete na turistiku a v zime na lyžovanie.

 • 47% Mastika

  najpopulárnejší alkohol

 • Cyril a Metod

  najznámejší Bulhari

 • 1/3 územia

  je pokrytá lesmi

 • Sofia

  2. najstaršie mesto v Európe

Štátne sviatky v Bulharsku

Január

1. január Nový rok

Marec

3. marec Deň Oslobodenia Bulharska od tureckej nadvlády

Máj

1. máj Sviatok práce
5. máj Veľká noc (pravoslávna)
6. máj Veľkonočný pondelok (pravoslávna)
24. máj Deň Bulharskej kultúry a slovanskej písomnosti

September

6. september Zjednotenie Bulharska
22. september Deň vyhlásenia nezávislosti Bulharska

November

1. november Deň buditeľov Bulharska

December

24. december Štedrý deň
25. december Vianoce
26. december Vianoce

Veľvyslanectvo a ambasáda v Bulharsku

Blv. Janko Sakazov 9,
1504 Sofia,
Bulharsko

Tel: 0035/ 929429210
Mobil: +359/888 510455 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie / After working hours)
E-mail: emb.sofia@mzv.sk
www.mzv.sk/sofia

Úradné hodiny:
Pondelok – piatok: 8,30 – 16,30 hod (časové pásmo: SEČ +1)

Konzulárne oddelenie:
Pondelok – streda – piatok: 9:00 – 12:00 hod.
Tel: 00359/ 2 9429 212; 00359/2 9429 222 ( v pracovnej dobe)

Honorárny úrad Varna

Honorary Consulate of the Slovak Republic
Blv. Varnenchik 320
9009 Varna
Bulgaria

Tel: +359/ 52/ 739 440
E-mail: edita.blagoevova@mzv.sk

Hlavné mesto v Bulharsku

Hlavným mestom Bulharska je Sofia. Je 15.najväčším mestom Európskej únie. Mesto sa nachádza na západe Bulharska pri masíve Vitoša. Je administratívne, kultúrne a ekonomické centrum krajiny. Doprava v hlavnom meste je na balkánske pomery veľmi dobre organizovaná. Zaisťuje ju sieť električiek, autobusov a trolejbusov. Bulharsko je krajinou nížin a hôr. Je kultúrnym a ekonomickým centrom krajiny. Patrí k najstarším hlavným mestom Európy, jeho história spadá do doby už od 8. storočia pred Kristom. Hlavným mestom sa stalo až po roku 1878 po oslobodení Bulharska z tureckej nadvlády. Atrakciou metropoly sú termálne pramene, ktoré sú otvorené pre verejnosť. Medzi navštevované pamiatky patria Svieti Aleksander Nevski – Chrám svätého Alexandra Nevského, chrám postavený na pamiatku ruských vojakov, ktorý padli pri oslobodzovaní Bulharska. Neďaleko chrámu sa nachádza cárova vysoká jazdecká socha. K najstarším pravoslávnym chrámom v meste sa zaraďuje Svätá Sofija, ktorá bola vybudovaná v 6. storočí, Turci ju znesvätili a používali ako mešitu počas nadvlády. Medzi ďalšie pamiatky patria Sveta Nedelja, Sveti Georgij, Sveti Nikolaj Čudotvorec, Synagóga, Národné divadlo Ivana Vazova, Mešita Banja Baši. V Bulharsku prevažujú chutné, korenené a výdatne jedla zo zeleniny, z ovocia a z mliečnych výrobkov.

Počasie v Bulharsku

Bulharsko sa nachádza v miernom kontinentálnom pásme. Oblasť Čierneho mora má príjemné podnebie, nízke teplotné výkyvy a pomerne málo zrážok. Priemerná letná teplota v júli sa tu pohybuje okolo 24°C.

Víza a cestovné doklady v Bulharsku

S Bulharskom má Slovensko uzatvorený bezvízový styk. Na základe platného cestovného dokladu sa na území Bulharska môžete zdržiavať 6 mesiacov.
Slovenský občania pre vstup do Bulharska potrebujú platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vydaný formou ID karty.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Bulharska?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť