mail_outlineinfo@desirea.sk

Albánsko

Krajina orlov, moslimov a červeno-čiernej farby.

Zrejme žiadna európska krajina nezažila počas svojej histórie tak hektický rozvoj ako Albánsko v poslednom období. Krajina sa mení doslova každým rokom. Hlinené cesty striedajú nové asfaltky, staré mercedesy autá novšieho kalibru, pri mori sa buduje riviéra. No Albánsko – krajina orlov je stále veľkou neznámou, ba mnohí k nej pociťujú množstvo predsudkov. Po 400 rokoch tureckej nadvlády získala krajina v roku 1912 nezávislosť. Krajina sa zameriava na pestovanie obilia, zemiakov, tabaku a olív. Strava je ovplyvnená tureckou kuchyňou. Životný štýl v krajine je poznačený dlhodobou hospodárskou krízou. V súčasnosti sa pozviechalo a rozvíja sa. Okrem toho sa tu vyrába oceľ, spracováva ropa a tabak.

 • Až 40%

  Albáncov sú fajčiari

 • 750 000

  bunkrov po celej krajine

 • 80%

  áut sú Mercedesy

 • McDonald

  tu nenájdete

Štátne sviatky v Albánsku

Január

1. január Nový Rok (Viti i Ri)

Február

11. február Bajrami i Vogël – islamský sviatok

Marec

7. marec Deň učiteľov
14. marec deň leta (Dita e Verës)
22. marec Nevruz

Apríl

katolícka Veľká Noc a ortodoxná Veľká Noc

Máj

1. máj Një Maji

Október

19. október Deň matky Terezy
28. november Deň vyhlásenia nezávislosti

November

29. november Deň oslobodenia

December

25. december Vianoce

Veľvyslanectvo a ambasáda v Albánsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tirane

Ruga Skenderbeu 8,
Tirana,
Albánsko

Tel: 00355422749917
Mob.tel: + 355 68 908 2308 pohotovostné číslo
E-mail: emb.tirana@mzv.sk
www.mzv.sk/tirana

Veľvyslanectvo v Bratislave

Podjavorinskej 4, Bratislava
Tel: (+421 - 2) 63 81 00 48
E- mail: agim.isaku@mfa.gov.al

Hlavné mesto v Albánsku

Hlavným a najväčším mestom Albánska je Tirana. Nachádza v srdci Albánska s počtom obyvateľov 521 000 a rozlohou 1 238 km2. Mesto začalo rásť až na začiatku 18. storočia, ale významným sa stalo až po vyhlásení za albánske hlavné mesto v roku 1920, dovtedy ním bol Drač. Architekti vybudovali námestie pod¾a hrdinovi Skanderbergovi, budovy ministerstva, radnicu a národnú banku. Nachádza sa tu množstvo mešít, kostolov. Mesto obklopuje z východu horský masív Dejtiv - 1 611m. Iba na sever a severozápad od Tirany sa otvára rovina. Mesto je plné dopravných kolapsov a hlavné cesty sú prašné. Na rozdiel od európskych miest je predmestie ve¾mi biedne.

Počasie v Albánsku

Krajina sa nachádza v dvoch rozličných podnebných pásmach. Stredomorské podnebie sa uplatňuje najmä v južných častiach krajiny, s miernou a dáždivou zimou a dlhým teplým letom. V horách je mierne kontinentálné podnebie, zrážky prevládajú hlavne v zimnom období.

Víza a cestovné doklady v Albánsku

Občania Slovenskej republiky môžu vstúpiť na územie Albánska s platným pasom alebo občianským preukazom vo formáte ID preukazu, pričom maximálna dĺžka bezvízového pobytu je 90 dní počas 180 dní. Do 30 dní je nutná prihlasovacia povinnosť, po uplynutí uvedenej doby sa návštevníci Albánska musia hlásiť na hraničnej a cudzineckej polícii a informovať o plánovanej dĺžke a mieste pobytu.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Albánska?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť