phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Z Mali do Nigérie

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Popis:
Pre raných cestovateľov bolo objavenie Timbuktu a sledovanie toku rieky Niger snom za ktorý mnohí zaplatili životom. Legenda cestovateľov Mungo Park by o tom mohol rozprávať. Dnes sa to dá inak, hoci potrebujete overenú kanceláriu s výborným zázemím, ktorá vám umožní spoznať túto časť Afriky.Timbuktu, Dogoni, voodoo, šamanizmus, safari a moderná Nigéria. Všetko v jednej ceste v doprovode sprievodcu. Opäť cesta, ktorá posúva hranice cestovania a zážitkov. Žiadne umelé zážitky a filtrované emócie. Na tejto ceste zažijete Afriku v celej kráse bez prikrášlenia. Aj toto je cesta vyžadujúca si osobný pohovor a skúsenosti z Afriky. Radi Vám poradíme s výberom Vašej vysnívanej africkej cesty. Máme prejdenú celú Afriku a tým sa nevie pochváliť nikto.

Program:


1. deň:
Odlet a prílet do Mali, aklimatizácia a prvý chladený Castel.


2. deň:
BAMAKO: hlavné mesto uložené pod pohorím Manging. Vyhliadka na mesto z G-bodu, centrum mesta a chaotická tržnica Grand Marché, ktorá je jeho srdcom, Kúpite zhnitú opičiu hlavu či fetiše? Transfer do SEGOU na brehu rieky Niger s koloniálnym francúzskym šarmom. Bývalá koloniálna metropola s preslávenými látkami bogolan.


3. deň:
Sledujeme rieku Niger, následne trajektom cez rieku Beni do DJENNÉ, ktoré je nádherné. Veľa času, západ a východ slnka, pamiatky UNESCO dôkladne. Hotel máme hneď vedľa mešity! Mešita z nepálených tehál je symbolom mesta. Ide vraj o najväčšiu stavbu z nepálených tehál na svete. Okolo trhy, medresy, tradičné remeslá, zapadlé uličky. Vychutnáme si Mali s minimom turistov?


4. deň:
Cez MOPTI, dôležitý prístav na rieke Niger, k bohatstvu, čo pramení z obchodu medzi Saharou a Sahelom. Výroba pirog, rybí trh. Asfaltka až do Douentzy, odbočíme doľava a začína sa štvorhodinová prašná cesta k rieke, nevyspytateľný trajekt a sme v bájnom TIMBUKTU. Ak by sme sa do Timbuktu nedostali, program predĺžime v Gorom-Gorom, Oursi a Markoye v severnej Burkine Faso. Návšteva Timbuktu závisí od politickej situácie a za žiadnych okolností s ňou na 100 percent nepočítajte.


5. deň:
Celý deň v Timbuktu a prípadný fakultatívny program (ťavy, púšť atď.)


6. deň:
Dnes vyrazíme na juh k Dogonom (UNESCO). Tu máme viac času na trek (možnosť vybrať si podľa kondície) a spánok v dogonských dedinkách. Chceme autentický zážitok!


7. deň:
Posvätné krokodíly? Animistická kultúra, ktorá pretrvala stáročia. Fantastické dogonské mýty a legendy sa dozvieme od duchovných vodcov jednotlivých dedín. Amma, Lebé a Mono. Dogoni sú jedným z najpozoruhodnejších afrických etník a my sa s veľmi skúseným sprievodcom budeme snažiť dozvedieť viac.


8. deň:
Dedinka Songo s nástennými rituálnymi maľbami obriezky. Zažijeme aj obradné tance v maskách?


9. deň:
Krajina hrdých Burkinabé a posledná brána pred hustými lesmi Ghany. Obyvateľstvo je kultúrne veľmi blízke južnému Mali. Hlavné mesto krajiny OUAGADOUGOU, kde nás privíta Naba Koom s kalabašom na hlave a hrou na xylofón. Opäť sme v jednej z najchudobnejších krajín na svete. Nečakajte žiadnu hrôzu. Chudoba je skutočne relatívny pojem a my zažijeme usmiatych, milých ľudí, ktorí žijú tak ako ich dedo a pradedo a za chudobných sa rozhodne nepovažujú. Burkina Faso sa v marci 2013 dostala na 10. miesto najpriateľskejších krajín sveta a tým iba potvrdila náš názor. Ochutnáme. Vyskúšame a dáme vedieť, kde je pravda skrytá.


10. deň:
Dokončíme prehliadku hlavného mesta, ktoré každý familárne volá Ouga, spojenú s návštevou dedinky LAONGO, kde uvidíme ukážku moderného afrického sochárstva. Podvečer príchod do FADA N´GOURMA. Mesta známeho výrobou prikrývok a medu.


11. deň:
Najbližšie dva dni nás čaká africká divočina a safari. Národné parky ARLI (Burkina Faso) a PENJARI (Benin) patria medzi tie lepšie v západnej Afrike a sú zároveň posledným miestom, kde safari môžete zažiť. Slony, hrochy, levy, byvoly, antilopy, paviány... opäť iná Afrika. Okrem iného prekročíme aj hranice do BENINU a po safari sa začne naša púť touto malou a predsa kultúrne monumentálnou krajinou. Benin máme v CK veľmi radi a aj tu sa chceme dozvedieť viac. Unikátny program v unikátnej krajine.


12. deň:
Druhý deň v prírode na severe Beninu, poobede presun na juh.


13. deň:
BENIN: Kultúrne centrum západnej Afriky, rodisko voodoo a domov mnohých zaujímavých kmeňov. Začneme pokojným mestom na severe krajiny NATTITINGOU a kmeňom Somba. Ich typickou črtou sú tradičné domčeky, ktoré sú však postavené v štýle hradu a pripomínajú pevnosti.


14. deň:
Smerujeme na juh a ďalším kmeňom je animistický kmeň Taneka, ktorého kontakt s okolitým svetom je minimálny. História sa dochováva ústne a viera v duchov, predmety, fetiše t.j. voodoo je tu veľmi silná. DJOUGOU: Jedno z najväčších miest na severe s dominantnou moslimskou populáciou. DASSA ZOUMÉ patrí k najposvätnejším kresťanským miestam v Afrike. Miesto zjavenia Panny Márie a zároveň známe pútnické centrum.


15. deň:
ABOMEY: súčasť svetového dedičstva UNESCO, hlavné mesto kráľovstva Dahomey, ktoré bolo najväčším na území Beninu, stáročia krutých vládcov, otrokárov ale aj umelcov a remeselníkov. Dnešné Abomey na dávnu históriu nenadväzuje, stále je však živou spomienkou na éru otrokárov. Prechod hranice do TOGO. Maličká africká krajina, rozlohou a počtom obyvateľstva podobná Slovensku. Slávny fetišistický trh BE. Hlavné mesto LOMÉ s katedrálou Notre Dame, námestím nezávislosti a Grand Marché... ozaj, poznáte Adebayora?


16. deň:
Cesta k jazeru Lac Togo, plavba pirogami, historicky dôležitá osada Togoville so stromami voodoo, katedrála, ktorú navštívil aj pápež. OUIDAH: mesto na ceste otrokov, odkiaľ ich lode odvážali preč. Nie nadarmo sa tie posledné volajú Dvere, z ktorých niet návratu. Z voodoo nás tu čaká pre zmenu posvätný les s chrámom pytónov. GRAND POPO: relax v príjemnom mestečku na brehu Guinejského zálivu, mimo ruchu veľkomesta.


17. deň:
COTONOU: najväčšie mesto Beninu na brehu Guinejského zálivu, obrovská rozpálená metropola, ktorej trh Dantokpa patrí medzi najväčšie v Afrike. Kotol a srdce krajiny.


18. deň:
Už asi viete, čo sa po celom Benine predáva vo fľaškách od coca- coly popri cestách. Áno, benzín. Na ropu bohatá Nigéria je hneď za rohom a pašovanie je tu národným športom. Cyklista ovešaný kanistrami s 250 litrami benzínu je tu bežnou normou a azda nikde to nevidno viac ako v okolí Benátok západnej Afriky. My sme však prišli kvôli GANVIE. Mesto postavené na drevených koloch uprostred jazera Nokoué je najväčším plávajúcim mestom v Afrike. Hlavné mesto krajiny PORTO NOVO a na konci dňa Nigéria.


19. deň:
Unikátna cesta do posledného dňa. LAGOS: najväčšie mesto Nigérie. Jedno z najdivokejších miest sveta, pulzujúce srdce Afriky najľudnatejšej krajiny kontinentu. Nigéria je logickým pokračovaním cesty v Benine a možno to bude pre Vás navnadenie na ďalšiu trojtýždňovú cestu. Vo veľkom Lagose žije 30 miliónov obyvateľov a tvorí 80% príjmov celej krajiny.


20. deň:
Cesta do vnútrozemia - srdca kultúry Yoruba. IBADAN (8 miliónov obyvateľov) je druhým najväčším mestom krajiny a hlavným mestom kráľovstva Yoruba s afrobrazílskou architektúrou, známe univerzitami. Cesta ďalej až do OSHONGBO (UNESCO) s animistickými kresťanskými katedrálami. Návrat k oceánu, rozlúčka s Lagosom, príprava na odlet domov. Ďalšia ťažká cesta za nami.


21. deň:
Odlet a prílet domov.