USA - západ

USA

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Žiadnu inú časť našej planéty nepoznáme tak podvedome ako západ USA. Všetko však treba vidieť naživo. Oblasti divokého západu, ktoré preslávili westerny, moderné mestá, o ktorých každý deň počúvame v správach, miesta, ktoré poznáme z filmov, to je USA západ. Predovšetkým sú to však nekonečné úseky nádhernou krajinou, kde sa cítite ako v románoch Kerouaca a máte čas premýšľať, prečo práve v tomto dosť tvrdom regióne naša civilizácia robí obrovské pokroky.

1. deň:
Odlet z Európy na cestu za najkrajšou americkou prírodou. Prílet do Mesta anjelov do LOS ANGELES. Kontrola na LAX a vstúpime do mesta, ktoré žije svoj americký sen. Už vo vzduchu je niečo pohodového. Mesto večného leta. Aklimatizácia na časový posun a začíname.

2. deň:
Mesto s originálnym názvom „El Pueblo de Nuestra Senora La Reina de los Angeles los Rio Porciunculo“ bolo založené na konci 17. storočia a v centre starej štvrte sa naraňajkujeme v mexickom štýle. Z Puebla sa prejdeme k slávnej radnici, ktorá si zahrala v niekoľkých známych filmoch a seriáloch, pozrieme si stavbu koncertnej haly Walta Disneyho a operu, ktorú riadi Placido Domingo. Na mesto sa pozrieme z nadhľadu z Griffitovho observatória. Okrem výhľadu na široké okolie a downtown LA je odtiaľto aj dobrý pohľad na známy nápis „Hollywood“. Samozrejme sa zastavíme aj na samotnom Hollywood bulvári. Známe miesto s hviezdami slávnych na chodníku, odtlačky rúk a nôh pred Graumanovym čínskym divadlom a množstvo postáv prezlečených za Michaela Jacksona, Jacka Sparrowa alebo Mickeyho Mousa. Po „hviezdnom“ obede sa prevezieme cez Beverly Hills až na jednu z najdrahších ulíc sveta – Rodeo Drive. Odfotíme sa pri známom nápise a prejdeme sa po Rodeo Drive a nahliadneme do obchodíkov, či v ňom uvidíme niektorú z hviezd. Z Beverly Hills to už nemáme ďaleko na Santa Monica Beach. Pláž je známa z Pobrežnej hliadky, nájdete tu zábavné mólo a jeden z koncov, alebo začiatkov, slávnej cesty Route 66. Neďaleko je promenáda s množstvom reštaurácii a obchodíkov. Tu si vychutnáme záver dňa a dáme si večeru podľa vlastného výberu. Bude to steak, sushi alebo cheesecake?

3. deň:
Dnes nás čaká presunový deň. Z Los Angeles sa po ceste č.101 dostaneme do Santa Barbary. Miestne letovisko s príjemnou architektúrou a nádherne vyzdobenou budovou súdu, z ktorej sa pozrieme na okolie z vtáčej perspektívy. Prejdeme sa po mestečku, dáme si kávu a odchádzame do Solvangu, mestečka, ktoré by ste tu nečakali. Boli ste v Dánsku? Ak nie, máte náhradu tu v Kalifornii. Solvang je dánska enkláva tu v Novom svete. Andersenove múzeum, socha Malej morskej víly a úžasné dánske pekárne. Za hranicou mestečka sa nachádza oblasť vinohradov, ktorá začína mať podobné meno ako slávne Napa Valley pri San Franciscu. Na konci cesty nás čaká San Francisco, mesto kopčekov a Golden Gate Bridge.

4. deň:
Dnešok sa bude odvíjať od počasia. Podľa aktuálneho stavu sa vydáme k mostu Golden Gate alebo do mesta. Prejdeme sa k radnici, kde sa vydala Marylin Monroe za Joea DiMaggia, na Market street, Union square a do Chinatownu. Cestou sa budeme vyhýbať známym „električkám“, ktoré sú v skutočnosti pozemné lanovky a nahliadneme do ich múzea. Samozrejme sa budeme chcieť na tejto najväčšej atrakcii mesta aj previezť. Zídeme na mólo, kde sa nachádza aj známe mólo č.39. Na tomto móle je množstvo obchodov so suvenírmi, ponožkami, reštaurácii a hlavná atrakcia – uškatce. Tie sa tu vyvaľujú už desaťročia a sú na oči zvedavcov zvyknutí. Neďaleko sa nachádza najkľukatejšia ulica na svete, známa z množstva fotografii a filmov. Za mestom sa nachádza ikona mesta, Golden Gate Bridge. Prevezieme sa po ňom na druhú stranu, vyvezieme sa na vyhliadky a urobíme zaujímavé fotky, či už s typickou hmlou, alebo bez nej. Štvrť Castro je známa svojou gay komunitou, barmi a zábavnými podnikmi. Mesto bolo v 60-tych rokoch centrom hnutia hippies a pozostatky tu je stále možné vidieť. San Francisco má úžasnú atmosféru a právom patrí medzi najkrajšie mestá USA.

5. deň:
Skorý ranný odchod smerom k národnému parku Yosemite. Budeme prechádzať krajinou sadov a polí, až do predhoria Sierra Nevada. Krajina sa začne dvíhať a začne pribúdať množstvo stromov. Tento národný park je raj pre horolezcov a jeho hlavné údolie je jedným z najnavštevovanejších prírodných pamiatok USA. Svetoznáme skaly El Capitan a Halfdome budeme mať ako na dlani z mnohých vyhliadok. Prejdeme sa pod najvyšší vodopád Yosemite, ktorý má výšku 740 m. Park je domovom množstva druhov zvierat, medzi ktoré patrí rys, vlk, medveď, jeleň a mnohé ďalšie. Budeme mať na niektoré z nich šťastie? Park prejdeme po hlavných vyhliadkových trasách a keď sa dostaneme opäť na rovinu, ocitneme sa v meste Fresno, kde si dáme večeru a prespíme.

6. deň:
Kontrastom je púšť MOJAVE DESERT a opustené banícke mestečko CALICO TOWN, v ktorom zastal čas a zmizli ľudia. Večer príchod do mesta večnej zábavy a hriechu, To je LAS VEGAS. Už z diaľky svieti a ukazuje svoju polohu. Mesto, ktoré nedávno vzniklo doslova z nuly a ako fénix vstalo z púšte. Je to gýč? Je. Páči sa vám? Páči. Namiešaná zábava, pastva pre očí, megahotely, kasína, prisťahovalci...no proste Sin City!

7. deň:
Dnes máme čas si trošku prispať, ale je škoda márniť čas na hotelovej izbe. Vegas je plné lákadiel. Kasína sú v prevádzke 24 hodín denne a každé ponúka iné atrakcie. V New Yorku je výborná horská dráha, v Cirkus Cirkus pravidelné cirkusové show, môžete sa pozrieť na Strip z Eifelovej veže alebo ísť na nákupy do jedného z obľúbených nákupných centier. Väčšina kasín ponúka na obed švédske stoly alebo si dáte niečo v bezpočetných fast foodoch. Keď sa opäť zotmie, mesto ožíva iným spôsobom. Pôjdete sa pozrieť do Downtown na Fremont street experience? Je to konkurencia Stripu a nájdete tu 600m dlhý Zipline, tri pódiá s živými vystúpeniami každý večer a jedinečnú svetelnú show ktorá žiari nad prestrešenou ulicou každú hodinu. Vegas je známe aj svojimi jedinečnými show. Cirque du Soleil tu má osem stálych scén, David Coperfield a Rod Stewart tu vystupujú už niekoľko rokov. To isté Celine Dion a Britney Speras. Každý večer sú tu desiatky ďalších možností, ako sa zabaviť. Las Vegas je iba jedno.

8. deň:
Perla Arizony GRAND CANYON. Najhlbší kaňon na svete, hra svetla a farieb, prejdeme sa po západnej rímse a fantastickom sklenom moste Skywalk a dosýta si vychutnáme neopakovateľné výhľady na jeden z najkrajších prírodných úkazov našej planéty. Budeme prechádzať aj mostom ponad slávnu Hooverovu priehradu, ktorá bola vo svojej dobe najväčšou priehradou na svete.

9. deň:
Z hlavného mesta zábavy odchádzame do prírody. Prvý národný park v Utahu je Zion. Uzavreté údolie lemované skalami s množstvami turistických chodníkov. Po niektorých z nich sa podľa možností prejdeme a vychutnáme si nádherné scenérie, ktoré ponúkajú. Cestou zo Zionu budeme prechádzať geologicky unikátnou krajinou až sa dostaneme k ďalšiemu údoliu, Bryce canyon. Tu sa príroda vyzabávala a pripravila bludisko z pieskovca. Toto miesto už dávno pred prvými bielymi osadníkmi obýval indiánsky kmeň Navajo. Okrem úžasného výhľadu na skalné veže budeme mať možno šťastie na divé zvery. Často tu vídame jedinú severoamerickú antilopu vidloroha, jelence a s veľkým šťastím aj medveďa. Deň zakončíme dobrou večerou a noc strávime v mestečku Page, ktoré je centrom turizmu.

10. deň:
Ráno návšteva Horseshoe bend, ktoré je chronicky známe z fotografií. Neďaleko Page sa nachádza aj fotogenický Antelope canyon. Voda tu vytvorila neuveriteľné scenérie do červeného pieskovca. Antelope canyon je najfotografovanejší kaňon na svete a právom ( fakultatívna návšteva). Správcami tohto prírodného úkazu sú miestni obyvatelia kmeňa Navajo. Z Page sa po pohodlnej ceste za 2,5 hodiny dostaneme do národného monumentu – Monument Valley taktiež v správe Navajov. Skalné útvary sú známe z reklám a westernov. Prevezieme sa pomedzi tie najznámejšie a spravíme si svoje reklamné fotky.

11. deň:
Ráno odchod z oblasti Monument valley a obzrieme sa posledný krát cez rameno na mieste, kde sa zastavil aj Forest Gump pri svojom dlhom behu. Po 1,5 hodinovej jazde sa ocitneme na jedinečnom mieste, ktoré nazývajú Four Corners. Tu sa stretávajú štyri štáty Spojených štátov amerických – Utah, Colorado, Arizona a Nové Mexiko. Po krátkej zastávke na tomto pomedzí sa vyberieme do asi najnavštevovanejšej prírodnej atrakcie USA – Kaňon de Chelly. Stále sa nachádzame na území národa Navajo, ale zanechali tu stopy aj Anasaziovia, ktorých preslávili pamiatky v Mesa Verde. V kaňone de Chelly sa taktiež nachádzajú skalné mestá tohto strateného kmeňa.

12. deň:
Z Flagstaff je to iba 44 míľ (70km) k jedinečnému útvaru. Nachádza sa tu kráter po meteorite, ktorý tu dopadol približne 50.000 rokov dozadu. 1,5 km priemer a 3,5 km obvod. To sú základné údaje, ktoré Vám napovedia, ako tento kráter vyzerá. NASA tu robí testy lunárnych a marsových vozidiel a bolo tu natočených množstvo dokumentov a filmov. Cez územie Apačov sa dostaneme do najväčšieho a hlavného mesta Arizony, Phoenix. Je jediným hlavným mestom samotného štátu spomedzi 50 štátov USA s počtom obyvateľov nad 1 milión. Mesto sa neustále rozrastá a je centrom hi-tech spoločností. Prelína sa tu história osídľovania západu a moderná architektúra.

13. deň:
Sonorská púšť je jednou z najznámejších v severnej Amerike. Krajina zarastená kaktusmi sa tu strieda s nízkou pahorkatinou, ktorá je absolútne nehostinná. Cez pieskové duny pri mestečku Yuma sa dostaneme až do svetoznámeho San Diega. SAN DIEGO: ďalšie veľké mesto na kalifornskom západnom pobreží, ktorému Mexiko dýcha na krk a cítiť to na atmosfére mesta. San Diego je zároveň rodným mestom štátu Kalifornia a druhým najväčším v Kalifornii. Historické časti mesta z obdobia vlády španielov. Balboa park, nádherné pláže a hlbokomorský prístav amerického námorníctva, ktorý je zároveň domovom najväčšej námornej flotily na svete. Mesto s najpríjemnejším podnebím v Amerike bude našou poslednou zastávkou. Podvečerná prehliadka historického centra mesta – Puebla.

14. deň:
Transfer do L. A. a odlet na starý kontinent. Bye bye California.

15. deň:
Prílet.