phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Tibet, Nepál, Chitwan

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Nádherná cesta na strechu sveta pre náročných. Fascinujúca Lhasa, himalájske sedlá, základný tábor Everest Base Camp a šťavnaté Kathmandú. Cesta, ktorá Vám obohatí život.

 

Program:

1. deň:
Odlet do Pekingu a začiatok našej krásnej cesty.

2. deň:
Let do Pekingu. Krátky úvod v hlavnom meste Číny. Námestie nebeského pokoja, mauzóleum človeka, ktorý Tibet ničil.

3. deň:
Krásny let a pristátie na tibetskej náhornej plošine. LHASA – konečne v Tibete. Ubytovanie kúsok od Barkhoru, ktorý je najposvätnejším okruhom a kam prichádzajú pútnici z celého Tibetu. Náš pobyt v tejto úchvatnej krajine sa začína. Pomalší deň, ktorý nám umožní zvyknúť si na nadmorskú výšku. Najsvätejší chrám Tibetu Džókhang, magické miesto, kde v silnej atmosfére načrieme aj do viery Tibeťanov.

4. deň:
Prehliadka Lhasy pokračuje. Palác POTALA, sídlo Dalajlámov, ktoré dal v 17. storočí vystavať 5. Dalajláma. Dôkladne si ho pozrieme a uvidíme aj hrobku najväčšieho z Dalajlámov, meditačnú jaskyňu prvého veľkého tibetského kráľa zo 6. storočia. DREPUNG bol pred príchodom Číňanov najväčším kláštorom na svete. Žilo tu 10000 mníchov. Ako žije teraz? Večer voľný program.

5. deň:
Odchádzame do kláštora GANDEN (4300 m. n. m.), kde pred 600 rokmi vznikol dôležitý rád tibetského budhizmu Gelukpa, ktorého najznámejším predstaviteľom je Dalajláma. Nazrieme do zákutí kláštora, prejdeme sa po kóre pútnikov. Kto má dobrú kondíciu, spraví si túru na posvätnú horu Waikuri a uviaže tu modlitebné vlajočky lungta s budhistickými sutrami. Magické výhľady na rozľahlú tibetskú krajinu a povodie rieky Kyu– Chu. Prechádzame tibetským vidiekom. Stretneme stáda jakov, či nebodaj nomádov, ktorých každým rokom ubúda? Rozprávanie o nebeskom pohrebe. Návrat do Lhasy.

6. deň:
Opúšťame Lhasu a vyrážame na západ. Naša prvá cesta smeruje do GYANTSE. Zastavíme sa pri krásnom jazere YAMDROK, ktoré je jedným z prírodných skvostov Tibetu. Neskutočne tyrkysová farba a nádherné fotografie. Trúfnete sa odfotiť na jakovi? Prečo sa jazero Yamdrok každým rokom zmenšuje? Príchod do Gyantse, prechádzka čarovným starým mestom. Atmosféra ako z filmu Sedem statočných. Vyhliadka na mesto.

7. deň:
Prehliadka kláštora Pelkor Chode so stupou Kumbum, ktorá má 108 kaplniek a nádherne zreštaurované maľby. Krátky presun do SHIGATSE (90 kilometrov), ktoré je druhým najväčším mestom Tibetu. Ako sa vyrába tsampa? Dôkladne si pozrieme chrám Tashilhumpo (sídlo Pančenlámu) a pri hrobke 10. Pančenlámu si povieme viac o živote tohto veľkého muža. Prechádzka po posvätnej kóre s fantastickým výhľadom do údolia.

8. deň:
Zástavka v LHATSE a príchod do Tingri. Uvidíme panorámu himalájskych osemtisícoviek? Čo–Oju aj samotný Mt. Everest. Veľké rozšírenie programu bez zvýšenia ceny! EVEREST BASE CAMP a noc v najvyššie položenom kláštore na svete (Rongbuk, 4980 m.n.m.!) Nezabudnuteľný zážitok. Pre pohodlnejších možnosť vynechať EBC a prespať v kvalitnom hoteli (4000 m.n.m.).

9. deň:
Krásna a tvrdá cesta z TINGRI do Nepálu okolo ďalšej osemtisícovky Šiša Pangmy. Noc na tibetsko-nepálskych hraniciach.

10. deň:
Po dňoch strávených v nehostinnom Tibete sa svet okolo nás zrazu začne meniť. Na hraniciach nás čaká nepálsky bus. Nezabudnuteľný zjazd do tropického pralesa Nepálu. Všetko je iné: klíma, vegetácia, náboženstvo a vzhľad domorodcov. Farebným svetom vchádzame do Káthmandú. Oddych vo veľmi príjemnom meste v kvalitnom hoteli. Prvá nepálska večera a Everest beer.

11. deň:
KÁTHMANDÚ: bolo kedysi podhorskou dedinkou, dnes nás prekvapí typickým ruchom krivoľatých uličiek, kde je chodník cestou a cesta chodníkom. Budeme sa predierať ruchom ulice a pod typickou patinou hľadať tie najfotogenickejšie zákutia pre naše fotoaparáty. Zmes starej drevorezbársko-tehlovej architektúry, pestrofarebne oblečení Nepálci, obchodnícky duch a výjavy ako z Jakubiskového filmu. Vône a smrady, špina a duchovná čistota. Naša púť bude viesť z Thamelu plného pašminových a trekerských obchodíkov cez miesta, ktoré mnohí individuálni cestujúci márne hľadajú v knižných turistických sprievodcoch, až na kráľovské námestie Durbar, kde stretneme svätých mužov, kravy, holuby, ale aj jedinú žijúcu bohyňu našej planéty Kumari. Kto tá Kumari vlastne je? Prečo je taká dôležitá? Kde vybrnkával svoje gitarové sóla nahúlený Jimmy Hendrix? Ktorý drevený stĺp takmer zaručene vylieči všetky vaše boliestky? Toto všetko na jednom mieste!

12. deň:
Osem z desiatich himalájskych osem tisícoviek leží v Nepále. Chcete ich vidieť? Máme dva ranné pokusy letieť k Everestu. Kedy sa sem vrátite a kedy budete mať možnosť vidieť majestátnosť Himalájí z vtáčej perspektívy? Pre záujemcov, letí sa vždy skoro ráno, kedy býva najlepšia viditeľnosť. Dnešný deň však venujeme spoznávaniu nepálskeho "Naj" . Výlet po káthmandskom údolí. Začíname pri jednej z najväčších stúp sveta (väčšie iba na Srí Lanke) so vševidiacimi Buddhovými očami, mieste kde žije tibetská populácia Nepálu, mieste z ktorého ide neskutočné duchovno a budhistický pokoj. Boudnath, alebo najbudhistickejšie miesto Nepálu a obed zo strechy s výhľadom na túto majestátnu stavbu. Pokračujeme do Pashupatinatu, k najsvätejšiemu mestu nepálskeho hinduizmu. Tu totiž stoji chrám zasvätený Pashupatimu. Prítomnosť jogínov, či sadhuov, všadeprítomných opíc, ale hlavne skutočnosť, že sa tu máme možnosť stretnúť s ceremóniou spaľovania hinduistických zosnulých. Pohreb je tu všeobecnou a verejnou záležitosťou. Na dnes už končíme? Ešte nie! Spomínali sme už Jimmyho Hendrixa? Skúsime nájsť jeho odkaz v jednom z rockových barov našej thamelskej štvrte.

13. deň:
Ranný odchod z Kathmandú. Pre milovníkov prírody (v prípade dostatočného záujmu) dvojhodinový scénický rafting čarovným nepálskym údolím, ktorý zvládne každý. Vstup do národného parku CHITWAN. Krátke informačné stretnutie o aktivitách v parku. Ubytovanie, obed. Návšteva dediny Tharu, rozprávanie o ľuďoch a etnikách Chitwanu. Prvý západ slnka. Večera v lone divokej nepálskej prírody, ktorú počas týchto dní dokonale precítite.

14. deň:
Raňajky. Nenáročná plavba v kanoe po rieke Rapti, pozorovanie vodného vtáctva a možno aj krokodílov. Prechádzka parkom, pozorovanie flóry a fauny. Pred obedom kúpanie so slonmi. Po obede budeme sliediť za nosorožcami zo slonieho chrbta. Šanca vidieť leopardy či bengálskeho tigra je malá, no možno... Nebojíte sa? Krásny zážitok. Večer kultúrne tance regiónu. Večera.

15. deň:
Skorý ranný budíček a pozorovanie vtákov na brehu rieky za brieždiaceho sa dňa. Ticho nepálskej prírody, ktoré si odnesiete v duši. Návrat do Kathmandú, transfer na letisko a odlet domov.

16. deň:
Prílet do exotickej Európy.

Cena zahŕňa:

  • medzinárodnú letenku
  • dva miestne lety,
  • ubytovanie v dvojposteľových izbách kvalitných hotelov (na hranici jednoduchý hotel)
  • prenajatý autobus na celý čas
  • tibetské permity
  • slovenského sprievodcu a miestnych sprievodcov
  • množstvo prehliadok a výletov
  • poistenie proti insolventnosti
  • plnú penziu v národnom parku Chitwan
  • jazdu na slonoch, všetky výlet v národnom parku Chitwan


Cena nezahŕňa:

Víza (vybavíme Vám ich), stravu (okrem uvedenej), letiskové poplatky