Stredoveké tekvicové slávnosti, lahodné prosciuto, fresky od Tiepola...Skrátka magické Friuli

Friuli - Venezia Giulia, Taliansko

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Udine, Venzone, Spilimbergo, San Daniele del Friuli... 

Najvýchodnejší región Talianska a pre nás najbližší prímorský región Friuli sa pýši jednak pestrou tradíciou vinárstva, či legendárnou lahôdkou šunkou San Daniele, ale aj množstvom starodávnych pamiatok. Vinice na úpätí kopcov, kde sa ešte v apríli drží sneh - aj takto vyzerá taliansky región Friuli Venezia Giulia, respektíve jeho najvýchodnejšia časť Coli Orientali del Friuli na hraniciach so Slovinskom. Už Kelti zistili, že viniču sa tu darí a pestovali ho pred príchodom Rimanov. Tunajšie vína sú v súčasnosti považované za najlepšie na Apeninskom polostrove. Z množstva pamiatok navštívime perlu v srdci Friuli – Udine, mesto, ktorého elegantné paláce a malebné uličky s najkrajším benátskym palácom na pevnine stráži prastarý hrad, Cividale del Friuli, jedno z najzaujímavejších miest severovýchodného Talianska, ktoré uchováva bohaté umelecké a kultúrne dedičstvo, či ďalšiestredovekom dýchajúce mestečká ako Spilimbergo, či Venzone. V poslednom z nich zažijeme magickú atmosféru ozajstnej stredovekej „párty“ vrátane rytierov, žonglérov, dvorných dám, či historických hudobníkov, ktorá sa bude točiť najmä okolo tekvice. Medzi morom a horami objavíme kraj s paletou jedinečných chutí, kraj vynikajúceho vína, lahodnej šunky, kraj mnohých jazykov či dialektov a kraj plný historických pamiatok. Vitajte v kraji Friuli Venezia Giulia!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

po odchode z Bratislavy cesta s pravidelnými prestávkami do Talianska, priamo do srdca regiónu – do Udine, kde na vás pri prechádzke romantickými uličkami centra dýcha kúzlo starého Talianska. Ak milujete Benátky, v Udine si prídete na svoje. Väčšiu časť mesta tvorí Staré mesto plné architektonických skvostov vrátane nádhernej radnice, veže s hodinami, divadla, či útulných námestí. Čerešničkou na torte bude výhľad z kopca s tunajším hradom pri ktorom máme mesto ako na dlani. Po prehliadke mesta voľno na posedenie v príjemnom centre mesta. Následne nás čaká zastávka u jedného z excelentných a oceňovaných vinárov regiónu vo vinici Gorgia Colutta, kde nás neminie vínna ochutnávka s občerstvením (syr, šunka). Po ochutnávke odjazd na ubytovanie v hoteli, individuálne možnosť večere.

2. deň

nás po raňajkách čaká ešte raz návrat do centra Udine. Pre obdivovateľov umenia stoja za pozornosť slávne fresky od Giambattista Tiepola zachované v sálach Paláca patriarchov.Možnosť spoločného vstupu s komentovanou prehliadkou. Pre ostatných voľno v meste. Ďalšou zaujímavou zastávkou bude mestečko na rieke Natisone, ktoré okolo roku 50 p. n.l. založil samotný Július Cézar – Cividale del Friuli. Najznámejšou pamiatkou je Diablov most z pol. 15. stor. opradený mnohými legendami. Väčšina budov v centre mesta pochádza ešte zo stredoveku, mnohé z longobardskej doby. Spoločná prechádzka po meste so sprievodkyňou, následne individuálne voľno na obed. Predtým ako zavítame na tekvicové slávnosti bude nasledovať ešte jedna krátka zastávka v Gemone, kde tunajšia katedrála vyrazí dych aj kultúrnym barbarom... V poobedňajších hodinách sa už bude náš záujem sústreďovať na krásne maličké mestečko tohto regiónu – na Venzone, kde môžeme v tento deň cestovať v čase späť do stredoveku, do obdobia, kedy sa po uliciach mesta prechádzali rytieri, dvorné dámy, žongléri, či hudobníci. Tento víkend sa tu koná tradičný stredoveký festival, počas ktorého sa mesto a jeho obyvatelia predvádzajú v stredovekých šatách a sľubujú nezabudnuteľný zážitok. Okrem tekvicovej výzdoby v meste nájdete tekvicu v rôznych obmenách aj v jedálničku stánkov či reštaurácií mesta. Slávnosti každoročne sprevádza zaujímavý kultúrny program. Individuálne voľno na festivale. Návrat do hotela vo večerných hodinách.


3. deň

po ceste naspäť nemôžeme vynechať zastávku v históriou dýchajúcom stredovekom mestečku Spilimbergo, kde nás čakajú krásne benátske paláce, ktorým kraľuje dóm z r. 1284 s kostolom San Giuseppe. Čo tak dať si doobedňajšiu prestávku na kávu práve na tomto mieste? Nasleduje návšteva San Daniele del Friuli, mestečka bohatého na umenie, kultúru a remeselnú výrobu, kde vám ponúkame pár umeleckých lákadiel. Za pozornosť stojí najmä chrám Duomo di San Michele Arcangelo, skvostná knižnica, kostol Madonna della Fratta či Sant Antonio Abate s úchvatným cyklom renesančných fresiek. Mesto je známe predovšetkým výrobou tej najlepšej šunky, ktorú je priam povinnosťou v tomto meste ochutnať. My sme pre vás na záver pripravili okrem návštevy výrobne aj ochutnávku tejto skvelej pochúťky v rôznych kombináciách (domáce torteliny plnené touto šunkou chutia vraj božsky!). Pohárom vína sa s týmto nádherným talianskym regiónom rozlúčime a vo večerných hodinách sa vrátime späť na Slovensko.

Cena zahŕňa

- dopravu pohodlným autobusom s klimatizáciou
- 2 x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami 
- sprievodca zájazdu, 
- 1 x návšteva výrobne šunky s ochutnávkou + obed v šunkárni (šunkový tanier, torteliny plnené originál šunkou San Daniele, koláč, víno, voda, káva)


Príplatky/vstupy

- príplatok za jednolôžkovú izbu 30 EUR/ 2 noci, turistická taxa (povinné!)
- vínna ochutnávka s občerstvením v oblasti Collio - 15€
- vstup do dioceziánskeho múzea a galérie Tiepolo - skupinová cena nad 15 osôb - 5€
- komplexné cestovné poistenie Union - 6€ (2€/deň) - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV
CK VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK