phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Papua Nová Guinea, Nové Írsko, Šalamúnove ostrovy a Nauru

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Cesta, ktorá posúva hranice slova exotika oveľa ďalej než ostatné. Maximalistická cesta druhým najväčším ostrovom na svete pri ktorej sa neuspokojíme len s hlavným ostrovom, ale navštívime aj priľahlé ostrovy s novými kmeňmi, scenériami a festivalmi. Fotky z tejto cesty budú zdobiť vaše byty a kancelárie. Prírodné národy Huli, Chimbu, Asaro. Bodypainting, piercing a afro style tu bol vymyslený už dávno. Panenské pláže, izolované Nauru, málo navštevované Šalamúny a neustála prítomnosť skúseného slovenského sprievodcu robia z tejto cesty lahôdku.

Program:

1. deň:
Naša cesta začína.
2. deň:
Sme stále vo vzduchu a Papua sa blíži.
3. deň:
Prílet do Port Moresby. Welcome to Papua New Guinea alias PNG. Pristáli sme neďaleko 6.dištriktu na Jacksonovom letisku. Exotická pasová kontrola, prvý dotyk s pevninou a zaujímavou Oceániou. Papua Nová Guinea leží na 2. najväčšom ostrove sveta, kde si domorodci z iných kmeňov nerozumejú často ani slovo. Tajomstvá PNG dodnes nie sú objavené. Centrálne Moresby, lokálna pláž Ela beach a vyhliadka na mesto. Izolované hlavné mesto, ktoré nie je spojené so zvyškom krajiny žiadnou cestou iba lietadlom. Už dnes sa ponoríme do fascinujúcej histórii tejto krajiny, ktorú drancovali bieli austrálski imigranti a vzťahy ani dnes nie sú ružové. 857 rozličných jazykov, stovky kmeňov považujú túto krajinu za svoj domov už tisícky rokov. S kultúrou aspoň niektorých miestnych národov sa zoznámime priamo na mieste. Tradičný parlament a trhovisko Bokoro budú patriť takisto medzi naše zastavenia.
4. deň:
Presun na domáci terminál, odkiaľ nás čaká prelet do TARI. Air Niugini ešte raz vzlietne hore a ponad tyrkysový oceán sa dostane až oblakov na hranici vysočiny, spustí sa dole a pristane na letisku v Tari. Jednoduchý plot a za ním čistá exotika. Je toto Vaše najexotickejšie letisko? Vitajte vo vysočine! Prvé fotografie. Sme vo výške cca 2300 metrov a v krajine silných mužov! Provincia Hela, ktorá je domovom Huliov. Poobedňajšia návšteva posvätného miesta, kde si muži nechávajú narásť vlasy podľa starého rituálu a na záver po 18 až 36 mesiacov odlúčenia si ich rituálne ostrihajú a stanú sa súčasťou ceremoniálnych parochní. Úvod do kmeňovej kultúry ako sa patrí. Všadeprítomné zákopy, červené fľaky, chlapci s mačetami a vtáky raja. Večera s výhľadom na údolie Tari a skvelý miestny Png export lager a sladké zemiaky.
5. deň:
Dnešok strávime celý v spoločnosti Huliov. Až v 30-tich rokoch 20. storočia vstúpili Huliovia na mapu sveta. Dovtedy žili svoj ničím nedotknutý život vo vysočine PNG. Ich farebné, pomaľované tváre sú symbolom PNG a zároveň úžasným dôkazom, že tradičné kultúry sú tu živé a darí sa im. Dozvieme sa odkiaľ pochádza žltá hlinka, kde žijú, ako bojujú, ako sa starajú o svoje manželky a prečo ich volajú „veľkí muži“. Tradičné tance, rituály, každodenný život. Nič nevynecháme a nič nebude pre nás tabu. Vedeli ste, že poľnohospodárska tradícia tohto regiónu má vyše 10 000 rokov? A Huliovia sú jej potomkami. Je Papua noemovov archou národov? Večerný západ slnka nad vysočinou a jemný, ticho padajúci dážď.
6. deň:
Po tzv. „diaľnici vysočiny“, kamenistej ceste, drsnou, zelenou krajinou sa presunieme do úrodného údolia Wahgi. Celodenný presun do regionálneho centra Mt. Hagen.
7. deň:
Pred nami je široké údolie Wahgi, ktoré je biblickou mekkou kmeňov. Nie rieka Omo, ale toto údolie skrýva azda najväčšiu koncentráciu kmeňov na svete. Veď posúdite sami. Vyhasnutý vulkán Mt. Hagen chráni mesto a údolie na jednej strane, Mt. Rondon na druhej a otvorené brány smerujú do horúceho Sepiku a do Lae. Úrodná pôda odjakživa lákala ľudí, aby sa tu usadili. Azda čokoľvek čo tu hodíte na zem tak zapustí korene a vyrastie. Babylon kmeňov spoznáme cez ich rozličné vzory, odevy, masky, totemy. Chimbu, Mt.Hagen, Huli a každý nám predvedie ich sing, sing. Múzeum sošiek a totemov, ktoré majú božské vlastnosti. Viete aký je rozdiel medzi kanibalom a lovcom lebiek?
8. deň:
Po vysokohorskej diaľnici pokračujeme v smere do Lae. Územím Chimbu sa dostaneme do Kundiawy skrytej v tieni najvyššej hory krajiny Mt. Wilhelm. Goroka, Asaro domov slávnych "bahenných mužov". Nahé telá potreté blatom, ktoré zaschnuté zanecháva biely odtieň na tmavom tele a na hlavách ťažké hlinené masky. Príbeh, ktorý sa nesie celou históriou "mudmanov" si pozriete na vlastné oči. Slabý proti silnému, zlo vs dobro a víťazí ľudská vynaliezavosť. Ochutnáme takisto jedinečnú lokálnu kávu, ktorú tu začali pestovať nemeckí kolonialisti. Pravá arabica padne vhod.
9. deň:
Dnes prichádzame do prístavného mesta Lae, ktoré je najdôležitejším prístavom v krajine. Prelet do Port Moresby.
10. deň:
Počuli ste už niekedy o Novej Británii či Novom Írsku? Takmer isto nie. PNG to nie je iba obrovský ostrov, ale stovky menších ostrovov, ktoré patria pod vlajku PNG. Dva z nich sa vydáme navštíviť. Nemeckí misionári po návšteve Novej Británie tvrdili, že to bolo jediné miesto, kde videli ľudí zatvorených v klietkach a pripravených na konzumáciu. Ostrov pravých ľudožrútov už na túto tradíciu zabudol, ale je dobré neprovokovať ? Dnes ráno preletíme z Port Moresby do Kokopa. Už z diaľky vidno vulkán Tavurvur, ktorý patrí medzi najaktívnejšie. Nasadneme na našu loďku v Simpson Harbour, ktorý patrí medzi najhlbšie prístavy na svete, oboplávame modrú lagúnu a zastavíme sa na ostrove Matupit, ktorý si totálne odniesol výbuch sopky. Úpätie vulkánu a dezolátna krajina dodnes pokrytá sopečným popolom. Večer návrat do Kokopa, ktorý je známy okrem iného aj festivalom horiacich mužov.
11. deň:
Vojenský deň na polostrove Gazelle. Kokopo bolo miesto kde sa spojenci stretli s brutálnym odporom Japoncov a Nemcov. Bunker admirála Yamamota, podzemné chodby, ktoré merali neuveriteľných 600km. Oddýchneme si v horúcich prameňoch a budeme šnorchlovať na mieste bývalej japonskej ponorkovej základne.
12. deň:
Biele ľudoprázdne pláže ostrovov Duke of York, ktoré sú súčasťou Bismarkovho súostrovia. Kontrast tej najtmavšej hlbomorskej modrej a bieleho piesku. Príjemný deň, ktorý má stále rovnakú atmosféru ako v roku 1767 keď ho pre nás objavil Philip Carteret.
13. deň:
Nová Británia za za nami, letíme do Nového Írska a najväčšieho mesta Kavieng, ktoré sídli doslova na konci krajiny. Práve tu, pod zelenými palmami, na krehkom piesku, v teplom vetre žije najviac zelenookých blonďákov.
14. deň:
Najkrajšie cesta naprieč Novým Írskom sa volá Boluminski Highway a na nej strávime celý deň. Čo nás čaká? Najväčší stromový dom na svete, fantastické výhľady a zastávka u majstra rezbára v dedinke Libba. Večer opäť chladený PNG lager v Kaviengu.
15. deň:
Oddychový deň pod horúcim slnkom. Krv nám rozprúdi sing sing lokálcov z ostrova Tigak v tradičných odevoch za zvuku bubnov na konci sveta. Štýlová rozlúčka s Novým Írskom.
16. deň:
Odlet do Port Moresby a pokračovanie na Šalamúnove ostrovy. Prílet do hlavného mesta Honiara. Lovenie zážitkov v hlavnom meste. Vojenské memoriály, prístav, centrálne trhovisko ale aj netradičné múzeum filatelie.
17. deň:
Celodenný výlet po stopách 2.svetovej vojny. Podzemná japonská nemocnica na ostrove Kolombangara, ktorú prebrodíme v nánosoch blata. Stále máte pocit, že Walking dead nič neprekoná? Toto snáď áno. Už len nech sa japonci z toho blata zdvihnú. Šnorchlovanie nad zostrelenými lietadlami.
18. deň:
Naša cesta vrcholí. Ponad nekonečnú modrú hladinu sa prenesieme na ostrov Nauru. Potomkovia Polynézanov a Mikronézanov obývajú maličkú skalu v Pacifiku. Nemeckí kolonizátori tu objavili fosfáty a tie až dodnes ostrov živia. Okrem toho už len turisti a detenčné centrum austrálskej vlády. Myslíte si, že Viktor sa chová k utečencom zle? Ha, ha. Poďte na Nauru a pozrite sa čo robia Austrálčania.
19. deň:
Bicyklom si obehneme ostrov najtučnejších ľudí na svete a vychutnáme Nauru na plný dúšok.
20. deň:
Tu naša cesta končí a začína dlhý let domov. Ak máte záujem pokračovať v objavovaní Pacifiku tak si môžete cestu predĺžiť ešte o atol Tarawa na Kiribati a všednú realitu ešte na pár dní odsunúť.
21. deň:
Prílet domov a zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.