phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Čína, Tibet, Nepál, India

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Magická cesta, ktorú musíte raz za život prejsť. Od mauzólea Maa cez historickú Čínu, duchovný Tibet, šťavnatý Nepál až do neuveriteľnej Indie. Využite 16 rokov našich skúseností.

Dokonale vygradovaná cesta krížom cez celú Čínu na strechu sveta, cez hinduistický Nepál a ázijské safari až do neuveriteľnej Indie. Najobľúbenejšia expedícia a predloha bestselleru Kód 9. Zakázané mesto v Pekingu, Hlinená armáda v Xi-Ane, mrakodrapy v Šanghaji a pandy v Chengdu. Budhistický Tibet uprostred Himalájí. Čo sa za posledné roky zmenilo v Lhase? Aká je tradičná tibetská kuchyňa a čo jedia turisti v Tibete dnes? Kto je to Dalajláma a prečo je dôležitý Pančenláma? Leteckou spoločnosťou Buddha Air až k magickému Mt. Everestu. Krásne ženy v Kathmandú a pastierky jakov v sedlách cez 5000 m.n.m. Stredoveké Varanasi na posvätnej rieke Gange Vás dostane. Taj Mahal - najkrajšia stavba z lásky a jeden z nových siedmich divov sveta. A záver v Dillí. Vydajte sa na túto odvážnu cestu plnú kultúrnych šokov s Petrom Blažekom, ktorý ju pozná ako vlastnú dlaň.


1. deň:
Odlet z Európy.

2. deň:

Olympijský PEKING s jeho modernou architektúrou, najväčším námestím sveta a Maovym mauzóleom na jednej strane a uzučkými uličkami s čínskymi reštauráciami na druhej. Poprechádzame sa v Zakázanom meste v sídle cisárskych dynastií.


3. deň:

Ráno vystúpime na VEĽKÝ ČÍNSKY MÚR a poobede ochutnáme pekinskú kačku. V Letnom paláci budeme obdivovať upravené čínske záhrady a jazierka. Uvidíme OLYMPIJSKÝ ŠTADIÓN, aj modernú operu. Všetko s miestnym sprievodcom a prenajatou dopravou!


4. deň:
Rozlúčka s Pekingom a absolútny zážitok. Supermoderným rýchlovlakom sa presúvame do ŠANGHAJA. Rýchlovlakom prejdeme po najdlhšom moste planéty (165 km!). 1318 km absolvujeme len za 270 minút! Touto rýchlosťou by ste z Košíc do Bratislavy dorazili za čosi viac ako hodinku. Nočná plavba s výhľadom na najvyššie čínske mrakodrapy.

5. deň:
ŠANGHAJ – najväčšie a najbohatšie mesto pevninskej Číny. Štvrť mrakodrapov, kde ešte pred dvoma desaťročiami rástla ryža. Výhľad na mesto z najvyššej vyhliadkovej plošiny v Číne. Britský Bund ako vystrihnutý z Londýna. Divoká rieka Huangpu, Mekka obchodu Nanjing Road, relax v nádherných Yuanských záhradách z 18. Storočia. Pre záujemcov možnosť jazdy na najrýchlešom vlaku na svete. Opúšťame bohaté východné pobrežie a nočným vlakom smerujeme do srdca krajiny.

6. deň:
V XIANE, starobylom hlavnom meste Číny, začínala niekedy bájna Hodvábna cesta. Momentálne je to moderné megamesto a kultúrno-obchodné centrum strednej Číny. Navštívime najväčší archeologický objav 20. storočia – Hlinenú armádu, prejdeme sa po moslimskej štvrti Chuejov a ochutnáme atmosféru nočných trhov o akej sa vám ani nesnívalo. Toľko farieb, vôní, zvukov a chutí po kope ste ešte nezažili.

7. deň:
Doprajeme si trochu športu a rozprúdime krv na najlepšie zachovaných mestských hradbách v Číne. Jazda bicyklom s nádhernými výhľadmi na staré mesto na jednej strane a moderné mrakodrapy na strane druhej je veľký zážitok. To čo sa ešte do roku 2017 išlo vŕzgajúcim, nočným vlakom 17 hodín, dávame teraz za necelé štyri! Pripravte sa na množstvo mostov a tunelov a vitajte v CHENGDU.

8. deň:
Sme v horách, kde nás čakajú rozkošné pandy (väčšina pánd sveta žije práve v provincii SICHUAN). V LESHANE nás uchváti najväčší kamenný Budha sveta, väčší ako boli tí afganskí. Ochutnáme pikantnú sichuánsku stravu, známu po celej Číne. A neobídeme ani najväčšiu budovu sveta. Stojí práve v Chengdu. Čína je neskutočná. Dáte si večer tradičný hotpot?

9. deň:
Ranný letecký presun medzi horami do hlavného mesta Tibetu LHASY s nezabudnuteľným pristátím. Prehliadka srdca a duše krajiny s priemernou výškou cez 4000 metrov. Tá atmosféra Vás uchváti! Ako každý pútnik aj my zavítame najprv na Barkor, posvätný okruh v centre mesta okolo Džokhangu, ktorý je najposvätnejším chrámom krajiny. Magické miesto, kde si pri sviečkach s jačím maslom osvetlíme súvislosti a načrieme do tibetského budhizmu.

10. deň:
Palác Potala – sídlo Dalajlámov a pýcha a sláva Tibetu bol budovaná ako najkrajšia stavba Ázie. V skutočnosti je ešte veľkolepejšia ako na fotografiách. Potalu si prezrieme dôkladne a môžete porovnať či je krajšia cez deň alebo v noci. Norbulinka – nevynecháme ani letné sídlo Dalajlámov a pri paláci toho posledného si vysvetlíme, prečo v ňom už viac než polstoročie neprebýva.

11. deň:
Ganden bol prvým kláštorom v okolí Lhasy a Drepung bol najväčším kláštorom na svete. Každý si tu roztočí modlitebný mlynček s mantrou "Óm mani padme hum" a okrem miestností, kam sa bežne chodí navštívime aj mníšsku kuchyňu a iné zákutia.

12. deň:
Opúšťame Lhasu a vyrážame na západ. Naša prvá cesta smeruje do GYANTSE – Mesta hrdinov. Zastavíme sa pri krásnom jazere Yamdrok, ktoré je jedným z prírodných skvostov Tibetu. Neskutočne tyrkysová farba a nádherné fotografie. Trúfnete sa odfotiť na jakovi? Prechádzame dychberúcimi priesmykmi a po prvý krat stúpame nad 5000m! Príchod do Gyantse, prechádzka čarovným starým mestom. Atmosféra ako z filmu Sedem statočných alebo Game of Thrones. Prehliadka kláštora Pelkor Chode so stupou Kumbum, ktorá má 108 kaplniek a nádherne zreštaurované maľby. Na záver vyhliadka na mesto pri západe slnka a vysvietenú pevnosť.

13. deň:
Krátky presun do SHIGATSE, ktoré je druhým najväčším mestom Tibetu. Ako sa vyrába tsampa? Dôkladne si pozrieme chrám Tashilhumpo (sídlo Pančenlámu) a pri hrobke 10. Pančenlámu si povieme viac o živote tohto veľkého muža. Pokračujeme ďalej na západ a obdivujeme jedinečnú, ale drsnú tibetskú prírodu. Obdivujeme vynaliezavosť a pracovitosť miestnych, míňame stany nomádov so solárnymi článkami. Na čom sa to tie ovce a jaky vôbec pasú?

14. deň:
Tibet sa s nami lúči veľkolepo. Nachádzame sa v národnom parku Qomolangma a Himaláje sú nadohľad. Postupne sa nám ukáže jedna osemtisícovka za druhou. Uvidíme aj tento rok Mt. Everest? Zdolávame najvyšší priesmyk a smelo prekonávame majestátne Himaláje. Nocľah v pohraničnom mestečku Kyrong, ktoré sa pripravuje na nával turistov. Zatiaľ sme tu sami. Začína sa nám lepšie dýchať a po dlhom čase vidíme stromy. Sme naozaj ešte v Tibete?

15. deň:
Rozdiel medzi čínskou a nepálskou stranou nemôže byť väčší a symbolickejší. Pripravte sa na najhoršie cesty, ale najkrajšie výhľady. Nepál vás uchváti od začiatku a na náročný presun do KATHMANDU budete spomínať ešte dlho.

16. deň:
Durbar Square (UNESCO) s typickou drevenou architektúrou a palácom Živej bohyne. Nákupy, reštaurácie a bary v štvrti Thamel. Absolútna pohoda. Pre záujemcov možnosť letieť vyhliadkovým letom k Mt. Everestu.

17. deň:
Budhistický Bodnath so vševidiacimi Budhovými očami. Hinduistický Pašupatinath so svätými mužmi, ktorí predvedú neuveriteľné jogínske kúsky. Buddhu vystrieda Šiva a hinduistické spaľovanie mŕtvych. Nádherné historické mesto BHAKTAPUR (UNESCO) s nezameniteľnou architektúrou a uvoľnenou atmosférou.

18. deň:
Presúvame sa do kráľovského národného parku Chitwan (UNESCO). Kratší presun okorenený možnosťou raftingu na himalájskej rieke Trishuli. Rafting zvládne každý. Zážitok je zaručený! Podvečer sa zvítavame s chitwanskou prírodou aj naším domáckym rodinným ubytovaním. Spíme v lodge nášho dlhoročného partnera, ktorý sa stal našou, a teda i vašou rodinou. Budete tu počuť welcome to národný park, či who wants pivo? Pár metrov od nášho ubytovania tečie riečka, v ktorej plávajú krokodíly.

19. deň:
Safari v najkrajšom a najstaršom nepálskom národnom parku CHITWAN (UNESCO). Na tradičnom člne sa plavíme vedľa krokodílov, vychádzame do divej nepálskej prírody a zajazdíme si aj na slonoch. Uvidíme aj nosorožce? Plná penzia v cene.

20. deň:
Oddýchnutí a plní energie opúšťame prírodu a po vlastných prekračujeme hranice. Keď ste si mysleli, že vás už po Nepále nemá čo prekvapiť, prichádza vytriezvenie. India je útok na všetky zmysly. Z najdlhšieho nástupišťa na svete (1300m) nastúpime na náš prvý indický vlak. Stihneme naskočiť a bude ešte na streche pre nás miesto?

21. deň:
Sme v najsvätejšom meste svetového hinduizmu, VARANASI. Na rikšiach sa šikovne predierame dopravou, akú ste ešte nezažili. Platia tu vôbec nejaké pravidlá? V tradičných dielňach moslimskej štvrte sa dozvieme ako sa tu už stáročia vyrába nádherný hodváb a brokát. Poblúdime v kľukatých uličkách starého mesta, dorazíme k matke všetkých riek - Gange, a čaká nás spaľovanie mŕtvych. Zažijeme stredovekú atmosféru, na ktorú si budete pamätať celý život! Nezabudnuteľný zážitok.

22. deň:
Pre záujemcov neuveriteľne silný východ slnka na Gange. Potom SARNATH – slávne pútnické miesto, kde Budha predniesol svoju prvú kázeň s najstaršou stupou našej planéty. Pripomenieme si Budhovo učenie a uvidíme ako si ho uctili rôzne krajiny. Naša cesta vrcholí. Odchod ležadlovým vlakom na západ.

23. deň:
Zobúdzame sa v AGRE, bývalom hlavnom meste mocnej Mugalskej ríše. Mugali boli osvietení vladári a veľkolepí stavitelia. Presvedčí vás o tom fantastická Červená pevnosť alebo Taj-Mahal, jeden z divov sveta a najkrajšia stavba našej planéty postavená z lásky.

24. deň:
Príchod do DILLÍ. Posvätné kravy, opice, rikše, tlačenica a zápchy, strašná špina, neznesiteľné teplo... proste nádhera. Obrovský rozdiel oproti Pekingu, kde sme boli pred vyše troma týždňami. O histórii moslimov v Indii si povieme viac pod najvyšším minaretom v krajine Qutub Minar. Novodobú históriu si zopakujeme pri Symbole mesta India Gate v novom Dillí.

25. deň:
Kvalitná prehliadka Starého Dillí. Sikhský chrám a charita po indicky, Jama Masjid – najväčšia mešita Indie, rušná ulica Chandni Chowk. Najväčší a najstarší koreninový trh v južnej Ázii, kde si spoločne zakýchame a dokúpime posledné suveníry. Rozlúčka po nezabudnuteľnej ceste. Transfer na letisko a odlet do Európy.

26. deň:
Prílet domov.