0904 881 999
info@desirea.sk
Vyhľadávanie
zájazdov
Kategória : ciarka Krajina : ciarka Lokalita :
Doprava :  ciarka Termín od :
ciarka Do :
Dovolenka, poznávacie zájazdy, exotika

Základné informácie Moldavsko

Oficiálny názov: Moldavská republika

Hlavné mesto: Kišiňov

Počet obyvateľov: 4 431 570

Rozloha: 33 843 km²

Mena: moldavský leu (MD)

Zloženie obyvateľstva:
Moldavci / Rumuni – 78,2%
Ukrajinci – 8,4%
Rusi – 5,8%
Gagauzi – 4,4%
Bulhari – 1,9%
iní – 1,3%

Náboženstvo:
pravoslávni – 98%
židia – 1,5%
iné – 0,5%

Najväčšie mestá:
Kišiňov - 800.000 obyvateľov
Tiraspol - 158 000 obyvateľov
Bendery - 142 000 obyvateľov

Čo je dobre vidieť v Moldavsku, najzaujímavejšie turistické ciele:

Curchi –  je jedným z mnohých kláštorov, ktoré nájdeme v okolí mesta Orhei. Curchi patrí k najznámejším v Moldavskej republike. Kláštor si navyše strážia ako jedno z moldavských naj: Curchi sa totiž pýši najvyššou katedrálou medzi Dnester a prútom. História kláštora Curchi sa začína písať v roku 1773. Svoje najslávnejšie obdobie kláštor prežíva v polovici 19. storočia, kedy patril k najvýznamnejším, najbohatším a najväčším v Besarábiu.

Orheiul Veche – je jednou z najzaujímavejších zastávok pri návšteve Moldavska. Na jednom mieste je totiž vidieť existenciu hneď niekoľkých minulých civilizácií. Orheiul Veche nájdeme 60 kilometrov severne od Kišiňova na skalnatej cestičke, asi 200 metrov nad riekou Raut. Historický význam Orheiul Veche podtrhuje označenie Troya moldovenească. V skalných jaskyniach je doložená prítomnosť človeka už pred niekoľkými tisíckami rokov. Nálezy sú k videniu v miestnom archeologickom múzeu.

Ţipova – je názov dedinky na pravom brehu Dnestra, ktorá láka na unikátny skalný kláštor. V Moldavsku často platí, že si turista musí pamiatky zaslúžiť. Návštevu Ţipova si treba vykúpiť šialenou cestou. Napriek tomu sa táto anabáza oplatí. Prehliadka Ţipovského kláštora patrí k najsilnejším zážitkom v Moldavsku.