0904 881 999
info@desirea.sk
Vyhľadávanie
zájazdov
Kategória : ciarka Krajina : ciarka Lokalita :
Doprava :  ciarka Termín od :
ciarka Do :
Dovolenka, poznávacie zájazdy, exotika

Základné informácie - Litva

Oficiálny názov: Litovská republika

Hlavné mesto: Vilnius

Počet obyvateľov: 3 mil.

Rozloha: 65.300 km2

Mena: litas (LTL)

Zloženie obyvateľstva:
Litovci 84,2%
Poliaci 6,6%
Rusi 5,8%
Bielorusi 1,2%
Ostatní 2,2%

Náboženstvo:
rímskokatolíci 77,3%
pravoslávne 4,1%
bez vyznania 6,1%
staroverecké 0,8%
luteráni 0,6%

Najväčšie mestá:
Vilnius - 540 000 obyvateľov
Klaipéda - 187 316 obyvateľov

Čo je dobre vidieť v Litve, najzaujímavejšie turistické ciele:

Gediminas námestie – Toto malebné námestia sa nachádza v srdci hlavného mesta. Ústredným bodom námestia je katedrála – majstrovské dielo klasického štýlu. Týči sa tu rad kostolov ako napríklad kostol svätej Anny – postavený v gotickom štýle, tak tiež kostol svätého Petra a Pavla a kostol st. Casimieras – ktorý je miestom posledného odpočinku jedného z najviac uctievaných vojvodov Litvy. Gediminas veža na ktorú sa oplatí vystúpiť, pretože sa pred vami rozostúpi nádhera hlavného mesta. Stojí to za námahu.

Kernavė – Litva sa môže pochváliť sériou gracióznych a zaujímavých piatich trávnatých kopcov, medzi ktorými sa nachádzajú budovy a pamiatky, ktoré sú pokryté rašelinou. Miesto, ktoré je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ožíva v letných mesiacoch, kedy sa konajú ľudové slávnosti.

Trakai – kedysi hlavné, dnes historické mesto, známe aj ako jazerný rezort, sa nachádza 28 kilometrov na západ od Vilniusu a je obľúbenou turistickou destináciou. Rozkladá sa uprostred viac než 60 jazier, na brehu malebného jazera Galve.  Jazero má 21 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých každý jeden má svoje meno a históriu. Návštevníci si môžu zajazdiť na člne, prezrieť si hrad a kostoly postavené v 14.storočí či prejsť sa v blízkom lese.