0904 881 999
info@desirea.sk
Vyhľadávanie
zájazdov
Kategória : ciarka Krajina : ciarka Lokalita :
Doprava :  ciarka Termín od :
ciarka Do :
Dovolenka, poznávacie zájazdy, exotika
Vytlačiť stránku Poznávacie zájazdy

Irán - tajomná ríša Peržanov

Kedysi rozľahlá a mocná Perzská ríša, dnes „zlými chýrmi“ opradená, izolovaná moslimská krajina. Zabudnite však na obrázky zobrazujúce Irán ako nebezpečné miesto plné fanatikov a pripravte sa na presný opak. Pozývame poznania chtivých svetobežníkov nielen po stopách úžasných historických pamiatok, za vôňou čaju v orientálnych čajovniach, za nákupmi do bzučiacich bazárov, za dobrodružstvom v horách či na púšti, za tajomstvami  zoroastrizmu, ale hlavne v ústrety tunajším obyvateľom - Iráncom, národom zloženým z početných etnických skupín. Nevyčerpateľne prívetivým ľuďom, ktorí majú srdce naozaj na tom pravom mieste. Ak tomu najkrajšie a najvzdelanejšie ženy na svete, pre Slovenky tvrdá konkurencia. Poďte s nami odhaliť, že Irán nie je ani východ ani západ, ani príliš moderný ani zaostalý, ale dostatočne exotický a fascinujúci.

 

1. – 2. deň:Odlet do hlavného mesta Teherán. Národné múzeum klenotov, okázalý palác Golestan so zelenými záhradami, pulzujúci najväčší bazár v krajine s desiatkami kilometrov úzkych uličiek, veža Azádí či Milád, graffity a kresby na iránsky spôsob takmer na každej ulici, ako aj na bývalej americkej ambasáde. Mestská časť Rejj s nádherným komplexom hrobky šacha Abdolazíma a čas zostane aj na kávu, čaj či vodnú fajku.
3. deň:Zastávka pri hrobke „otca“ islamskej revolúcie Ayatolláha Chomejního a presun do druhého najsvätejšieho mesta Iránu – Qom.Mesto šítskych náboženských vodcov, ktorí vládnu od r. 1979 a centrum vzdelanosti. Žiariaca zlatá kupola hrobky Fátimy, sestry Imáma Rezu a pri nej tisíce pútnikov. Nushabad – podzemné mesto, kedysi útočisko pred nájazdmi Mongolov.  Kashan, podľa niektorých najzvodnejšie mesto, oáza na okraji púšte a v nej tradičné veľkolepé rezidencie vplyvných rodín v perzskom štýle z 19. st.
4. deň:Záhrady plné cédrov či pomarančovníkov - Bagh-e Fin (UNESCO), vzor klasickej perzskej záhrady podľa štyroch symbolov zoroastrizmu. Sialk – archeologická lokalita, jedna z najstarších a najväčších v Iráne so zachovaným zikkuratom. Abyaneh – červeno-hlinená starobylá dedinka na úpätí hory Karkas (3899m), kde si počas prechádzky pomedzi hlinené domce vychutnáme jej strmé uličky. Natanz – známe pestovaním ovocia, hlavne hrušiek a hrobka šejka sufizmu z 11. st.
5. – 6. deň: Esfahan – najkrajšie, ale určite najpohodovejšie mesto Iránu. Staré mesto s centrálnym Imamovým námestím (UNESCO) a okolo palác Ali Qapu, mešity a paláce Hasht Behesht a Chehel Sotun. Historické oblúkovité mosty so zabudovanými čajovňami a nábrežie rieky Zayandeh si miestni obyvatelia pravidelne užívajú pikniky. Arménsko-kresťanská štvrť Jolfa, jej katedrála a kostoly.
7. deň: Púšť Dasht-e Kavir, mix piesku a soli a oslepujúca bieloba, nepredstaviteľné a totálne ticho, ktoré narúšajú oázy a v nich napríklad čarovná dedinka Na ´in. Meybod – mesto v púšti a jeho hrad, asi najstaršia existujúca stavba z hlinených tehál v krajine. Vysoko medzi skalami ukryté Chak-Chak – najdôležitejšie pútnické miesto zoroastrizmu a jeho chrám  večného ohňa s vyhliadkami do okolia. Na slávnej Hodvábnej ceste ležiaci Kharanaq – cez 1000 rokov stará dedinka postavená z tehál z hliny a blata a trasúci sa minaret.
8. deň:Hlavné centrum zoroastrizmu v zovretí dvoch púští - Yazd. Mesto, ktorého strechám dominujú vysoké badgiry. Vysoké minarety mešity Masjed-e Jameh, záhrady rezidencie Bagh-e Dolat Abad a Khan-e Lari, impozantný komplex Amir Chakhmaq a skvosty zoroastrizmu: ohňový chrám Ateshkadeh či „Veže mlčania“. Predstavenie zurkhaneh – bojový šport či fyzické cvičenie, pri ktorom Vám nabehne husia koža.
9. deň:Archeologická lokalita Pasargadae (UNESCO), bývalé hlavné mesto Kyrosa Veľkého – jeho hrobka, palác a niekoľko ďalších palácov. Naqsh-e Rostam – nekropola Staro perzskej (Achamenidskej) ríše a hrobky vytesané do skaly. Slávny Persepolis (UNESCO) – klenot starovekej architektúry na vyprahnutej náhornej plošine.
10. – 11. deň:Shiraz, srdce perzskej kultúty. Slávne shirázske záhrady, mauzóleá šítskych vodcov a „národných“ básnikov Hafeza a Sa ´diho alebo prekrásne mešity. Mestu dominuje aj pevnosť Arg-e Karim Khan. Nesmie chýbať tradičný bazár s labyrintom úzkych uličiek a tradičný kúpeľ hamam. Odlet na severozápad Iránu do Tabrizu.
12. deň:Centrum komunity Azari, čiže iránskych Azerbajdžancov, ktorí aj keď majú vlastnú republiku, väčšina z nich vlastne žije na území Iránu. Tabriz a fascinujúci krytý bazár na ploche 7 km2 (UNESCO). Modrá mešita, Arg-e Tabriz, konštrukcia, z ktorej kedysi vrhali kriminálnikov či anglikánsky aj arménsky kostol. Kandovan alebo perzská Kappadokia.
13 . deň:Takht-e Soleyman (UNESCO) alebo Šalamúnov trón v objatí 1500 rokov starých hradieb. Keď štátnym náboženstvom starej Perzie bol zoroastrizmus, toto bolo jeho spirituálne centrum. Bývalé hlavné mesto mongolskej dynastie Ilkhanid - Soltaniyeh. Mauzóleum Oljeitu (UNESCO), s údajne najvyššou tehlovou kupolou na svete (48 m). Zanjan, mesto spojené s odnožou islamu zvanou bahaismus.
14. – 15. deň:Kedysi hlavné mesto Iránu Qazvin preslávila kaligrafia, koberce a bez kôstkové hrozno. Výlet do údolia Alamut, kde takmer na vrcholkoch hôr spočívajú tzv. Assassinské hrady a medzi nimi legendárny hrad Alamut. Po krátkej turistike fenomenálne výhľady na celé údolie. Odlet z Teheránu.


Nenechajte si újsť:

Okázalý palác Golestán s bujnými záhradami v Teheráne
Pohodové mesto Esfahán a jeho oblúkovité mosty a čajovne
Hlavné centrum zoroastrizmu Yazd a jeho tajomný bojový šport zurkhane
Srdce perzskej kultúry Shiraz a v ňom hrobky perzských národných básnikov
Obrovský krytý bazár v „iránskom Azerbajdžane“ - v meste Tabriz
početné iránske pamiatky zapísané na zoznam UNESCO (Persepolis, Soltaniyeh, Bagh-e-fin, Pasargadae a ďalšie)


Cena zahŕňa:
Letenka VIE/Teherán/VIE, vnútroštátny prelet Shiraz/Tabriz, transfer BA/VIE/BA, ubytovanie s raňajkami v 3*/ 4* hoteloch, dopravu podľa programu, miestneho sprievodcu, sprievodcu CK, poistenie proti insolventnosti, sprepitne pre vodiča a miestneho sprievodcu, zabezpečenie turistickych víz.

Cena nezahŕňa:
Vstupy.

Ostatné doplatky:
Letiskové poplatky 330€, poplatok za 1/1 izbu 275 €, vstupné víza do Iránu 75 €.


Sprievodca:
Martina Lukáčová, orientalistka


Krajina: Irán,
Lokalita: Teherán, Tabriz, Širáz, Pasargadae, Yazd, Kašan, Esfahán,
Doprava: Letecká
ID zajazdu: 25.18836


Termín Strava Trvanie Cena Rezervovať

V prípade záujmu o tento zájazd nás kontaktujte na desirea@desirea.sk alebo na telefónnom čísle +421 2 44 888 999 Prípadne stačí vložiť vaše telefónne číslo do (zeleného) políčka vpravo a my Vás budeme kontaktovať. K uvedenému zájazdu budeme prideľovať nový termín.