0904 881 999
info@desirea.sk
Vyhľadávanie
zájazdov
Kategória : ciarka Krajina : ciarka Lokalita :
Doprava :  ciarka Termín od :
ciarka Do :
Dovolenka, poznávacie zájazdy, exotika

Tádž Mahal

TÁDŽ MAHAL

Tádž Mahal je monumentálna stavba pri Ágre v indickom štáte Uttarpradéš na brehu rieky Jamuna. Je súčasťou  svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Tádž Mahal je skvostná ukážka mughalskej architektúry, ktorá v sebe ukrýva architektonické prvky z Perzie, Indie, islamu a Turecka. Mughalský monarcha Šahdžahán ho nechal vybudovať na počesť  ich lásky k svojej najmilovanejšej žene  Mumtaz Mahal, jej skutočné meno bolo Arjumand Banu.

Pozostáva z hlavnej budovy obklopenej štyrmi minaretmi vysokými 46 m, mešity na západe smerom k Mekke a domu pre hostí na východe. Stavba sa začala stavať v roku 1631 a skončila roku 1648. Podielalo sa na nej okolo 20 tisíc remeselníkov z celej južnej, strednej aj východnej Ázie, približne  1000 slonov. Tádž Mahal je postavený z bieleho mramoru, ktorý je posiaty tisíckami drahokamov a polodrahokamov. Na vonkajšiu výzdobu ornamentami, použili čierny mramor. Kedysi mal palác strieborné dvere a vo vnútri paláca boli uchované drahocennosti, ktoré sú dnes už rozkradnuté. Okolo stavby sú záhrady a vchod tvorí nádherná vstupná brána, ktorá má symbolizovať vstup do raja. Hrobka sultánovej ženy Mumtáz Mahal je umiestnená pod veľkou kupolou , ktorá meria 73 metrov a zdobia ju verše z Koránu.

Sultán Šáhdžahán plánoval postaviť pomník aj pre seba, na druhom brehu rieky Jamuny. Palác mal vyzerať identicky ako dal postaviť svojej žene, no rozdiel bol, že mal byť postavený z čierneho mramoru ako tieň slávneho Tádž Mahal.  Tieto dva palace mali byť prepojené mostom. Sultánovi sa jeho sen nepodarilo uskutočniť, pretože ho zvrhol z trónu jeho syn a zavrel ho do pevnosti. Tým mu splnil jeho prianie: pozerať sa priamo na Tádž Mahal.

Tádž Mahal patrí svojou výnimočnosťou k siedmim divom sveta. Aj preto toto miesto neustále navštevuje veľa turistov z celého sveta. Chcú na vlastné oči vidieť jednu z najznámejších dominant celej Indie, ktorú poznali zatiaľ len z obrázkov.