mail_outlineinfo@desirea.sk

Mongolsko

Divoká krajina pastierov, koní a obrovských stepí.

Mongolská ľudová republika (Mongol Uls) je vnútrozemský štát nachádzajúci sa v strednej Ázii. Na severe sa nachádzajú studené horské oblasti, na juhu teplá púšť Gobi a na západe horské pásma (najmä Mongolský Altaj). Mongolsko pokrývajú najmä suché stepy, kde sa obyvatelia živiaprevažne kočovným pastierstvom. Krajina je najredšie osídlenou nezávislou krajinou na svete a po Kazachstane druhý najväčší štát bez prístupu k moru. V minulosti bola oblasť ovládaná kočovnými ríšami, z ktorých najznámejšou je Mongolská ríša založená Džingischánom v roku 1206, ktorá sa rozprestierala od Jadranského mora, cez východné Stredomorie až do Číny. Dnes je Mongolsko nárazníkovou zónou medzi Ruskom a Čínou. Obyvatelia nie sú etnicky jednotní, ale 95% sa hlási k mongolskej národnosti. Kultúra je ovplyvnená kočovným spôsobom života, tibetský budhizmus a prostredníctvom Ruska aj európska kultúra. Mongolskí pastieri - Arati bývajú v tradičných jurtách, nosia tradičné odevy, pália si vlastnú vodku a majú aj vlastný tzv. hrdelný spev, pričom spievajú o láske k rodičom, statočnosti a smútku po domove. Počas letného slnovratu sa tu koná tradičný 3-denný festival Naadam, počas ktorého muži súperia v zápasení, jazde na koni a lukostreľbe, ženy iba v posledných dvoch spomínaných. Každá súťaž sa koná s prastarými rituálmi a pravidlami. Okrem hlavného mesta sú najzaujímavejšie turistické miesta údolie Orchon, ktoré je zapísané aj v zozname svetového dedičstva Unesco ako stredisko kultúry, Bayazang (Horiace kopce), kde bolo objavené historicky prvé dinosaurie hniezdo aj s vajcami, megality pokryté pravekými symbolmi a zvieratami medzi jazerom Hovsgol a mestom Murun, samotné jazero Hovsgol a národné parky Khorgo Terkhiin Tsagaan Nuur, Gorkchi Terelj či Hustain Nuruu.

  • 25%+

    populácie žije ako nomádski pastieri

  • domov

    ohrozených dvojhrbých baktrijských tiav a snežných leopardov

  • návšteva

    je vždy vítaná a pohostená miskou horúceho slaného mliečneho čaju

  • je nezdvorilé

    dotknúť sa klobúku Mongola

Štátne sviatky v Mongolsku

Január

1. január Nový rok

Február

5. február Lunárny Nový Rok
6. február Lunárny Nový Rok
7. február Lunárny Nový Rok

Marec

8. marec Medzinárodný Deň žien

Jún

1. jún Deň matiek a detí

Júl

11. júl Naadam
12. júl Naadam
13. júl Naadam
14. júl Naadam
15. júl Naadam

November

19. november Narodenie Džingischána
26. november Deň republiky

December

29. december Deň nezávislosti

Veľvyslanectvo a ambasáda v Mongolsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu

Ritan Lu, Jianguomen Wai,
100 600 Peking,
China

Telefón: 0086 1065321530, 0086 1065321531
Mobil: 0086 13911792084 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.beijing@mzv.sk
www.mzv.sk/web/peking

Hlavné mesto v Mongolsku

Hlavné mesto Ulanbátar je domovom asi 40% mongolskej populácie. Nachádza sa v severovýchodnej časti krajiny, na úpätí horského masívu Bogd úl. V preklade znamená červený bohatier. Založené bolo v roku 1639 ako hlavné sídlo hlavy lamaistov a nazývalo sa Urga (Hlavný stan), ktoré sa rokmi spojilo s neďalekou kláštornou obchodnou osadou. V dobe, kedy bolo mesto premnované na Ulanbátar (1924) mesto tvorili hlavne jurty a hlinené a drevené domčeky spolu s lamaistickými chrámami s neprehliadnuteľnými zlatými vežami. Mesto leží na tzv. Transmongolskej magistrále na odbočke Transsibírskej magistrály Ulan-Ude – Peking, ktorá spája Rusko s Čínou. Pôsobí ako moderné mesto s množstvom "panelákov", ale stále tu nájdeme aj typické jurty. Turistickí sprievodcovia zvyčajne odporúčajú návštevu kláštora Gandantegchinlen s veľkou sochou, solialistický monumentálny komplex Zaisan, Zimný palác, námestie Džingis, neďaleký lamaistický chrám Choijin či niektoré s múzeí.

Počasie v Mongolsku

Vo všeobecnosti je ale extrémne kontinentálne s malým množstom zrážok (púšť Gobi).

Víza a cestovné doklady v Mongolsku

Všetci držitelia cestovného pasu SR potrebujú na vstup do Mongolska vízum. Územie SR pokrýva Veľvyslanectvo Mongolska v Prahe, víza pre slovenských občanov vydáva ktorýkoľvek zastupiteľský úrad Mongolska na svete. K žiadosti o krátkodobé vízum je žiadateľ povinný predložiť nasledovné doklady:
cestovný doklad s platnosťou najmenej 6 mesiacov,
vyplnenú žiadosť a jednu fotografiu,
doklady potvrdzujúce účel návštevy – pozvanie, prípadne plán cesty,
oficiálna žiadosť organizácie (služobná cesta),
cestovné poistenie,
zaplatiť správny poplatok,
v prípade tranzitu je potrebné mať platný cestovný lístok a udelené vízum cieľovej krajiny.

Formuláre pre žiadosť o vízum: www.mfat.gov.mn / www.mfat.gov.mn

Za udelenie víza sa platí vízový poplatok bezhotovostnou platbou, výška ktorého závisí od druhu požadovaného víza. Vízum sa vystavuje v priebehu 1 týždňa, v prípade vystavenia do 24 hodín sa vyberá 100% príplatok. Nie je nutné preukazovať zabezpečenie finančných prostriedkov na pokrytie nákladov spojených s pobytom a pre pobyt neexistuje povinná výmena valút. Pri odlete z medzinárodného letiska v Ulanbátare sa platí letiskový poplatok vo výške 12 500 MNT (cca 7,6 EUR), deti do 6-tich rokov 6 250 MNT (cca 3,8 EUR).

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Mongolska?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť