0904 881 999
info@desirea.sk
Vyhľadávanie
zájazdov
Kategória : ciarka Krajina : ciarka Lokalita :
Doprava :  ciarka Termín od :
ciarka Do :
Dovolenka, poznávacie zájazdy, exotika

Dovolenka Chorvátsko

 

                                Dovolenka Chorvátsko - vyhľadaťCHORVÁTSKO
Štátne zriadenie:republika
Administratívne usporiadanie:20 ŽÚP (ŽUPANIJA) A ZÁHREB
Rozloha:56 610 km štvorc.
Počet obyvateľov:4 500 000 (1999)
Hustota zaľudnenia:79 obyv./km štvorc.
Hlavné mesto:Zagreb/Záhreb 727 000 obyvateľov
Iné významnejšie sídla:Split, Rijeka, Osijek
Najvyšší bod:Trogla, 1913 m
Najvýznamnejšie rieky:Dunaj, Dráva, Sáva, Kupa, Una, Neretva
Úradný jazyk:chorvátčina
Mena:kuna (1 kuna = 100 lipa)
Štátny sviatok:30. máj (Deň samostatnosti)
Rasové a národnostné zloženie:Chorváti (82 %), Srbi (10 %), Bosnianski Srbi (1 %), Maďari (1 %), iné (6 %)
Náboženstvo:rímsko-katolícke (80 %), protestantské (9%), pravoslávne (10 %), islamské (1 %) 
 

ÚVOD

Štát ležiaci na rozhraní Strednej Európy a Balkánskeho polostrova. Na severe a východe krajiny sa rozkladajú nížiny medzi riekami Drávou a Sávou a medzi Sávou a Kupou. Tieto sú rozčlenené drobnejšími pohoriami (Papuk, Psunj), pripájajú sa k Veľkej uhorskej nížine. V západnej a južnej časti Chorvátska v severozápadno-juhovýchodnom smere tiahnu skrasovatelé hrebene Dinárov. Časťami tohto pohoria sú aj ostrovy, ktoré lemujú pobrežie (Krk, Cres, Brač, Hvar a i.).

Chorvátsko je mladou krajinou. Svoju nezávislosť vyhlásilo v r. 1991 pri rozdelení Juhoslávie a v r. 1992 ho štáty EÚ uznali za nezávislý štát. Aj keď sa zdá, že Chorvátsko je mladý štát, jeho skutočná história siaha až do rímskych čias. Chorvátsko je krajina tisícročnej histórie a kultúry, ktorej brehy sú obmývané priezračnými vodami Jadranu – najčistejšieho mora na svete. Východné pobrežie Jadranského mora je už dávno známe ako raj na kúpanie a jachting. Za svoju rozmanitosť vďačí pobrežie mnohým pomerne hlboko do vnútrozemia sa zarezávajúcim zálivom a nespočetným ostrovom, ktoré vzdialené od pobrežia,
vytŕčajú z blankytného mora ako špendlíkové hlavičky. Veľkou prednosťou chorvátskych prímorských letovísk sú nádherné štrkovo – piesočnaté pláže, ktorých krása je znásobená panorámou pohorí, pyšne sa vypínajúcich nad malebnými mestečkami na pobreží. Typickú atmosféru krajiny dotvára aj vôňa borovíc a dubových či olivových hájov. Z prírodných krás sa najväčší záujem sústreďuje na národné parky na jadranskom pobreží /Kornatské ostrovy, Plitvické jazerá, rieka Krka, pohorie Biokovo nad Makarskou a iné/

Najvýznamnejšou nerastnousurovinou krajiny je bauxit na Istrijskom polostrove, na báze ktorého vyrástli hlinikárne. Pre chorvátsky priemysel sú v prvom rade charakteristické odvetvia s veľkými nárokmi na množstvo pracovných síl (elektronika, spracovanie kovov), ale najmä na pobreží a v prístavoch zohráva v hospodárskom živote krajiny významnú úlohu spracovanie
ropy a výstavba lodí. Na pobreží s mediteránnym podnebím pestujú olivy, hrozno, figy, mandle a cytrusové ovocie. V Slavónii (územie medzi riekami Dráva a Sáva), kde prevláda kontinentálne podnebie sa pestuje pšenica, cukrová repa, kukurica, slnečnica)

Medzi najznámejšie dovolenkové strediská v Chorvátsku patria:

Umag, Poreč, Rovinj, Lovran, Opatija, Pula, Medulin, Rabac, Crikvenica, Selce, Rab, Zadar, Punta, Skala, Baška Voda, Gradac, Makarská, Dubrovník, Korčula, Brač, Hvar


Umag - Mesto Umagležiace na západnom pobreží Istrie je právom označované za turistický mekku Istrie. Je známe nielen
svojím starým centrom, ktorého história siaha až do rímskych čias, ale hlavne množstvom zelene a bohatou možnosťou športového vyžitia. Predovšetkým milovníci bieleho športu si tu prídu na svoje vďaka veľkému množstvu tenisových kurtov. Umag je tziež známy najväčším tenisovým turnajom a pravdepodobne najbohatšou ponukou možností pre rekreačný šport na celom pobreží Istrie a Dalmácie. Malebné letovisko ponúka prekrásnu prírodu. Na umagskej riviére nájdete výborné hotely, apartmány, bungalovy a kempingy, ktoré sú k dispozícii od Savudrije do Dajly.

Poreč - je najväčším turistickým centrom na Istrii. Mesto leží mezi zátokou Lima a údolím rieky Mirna. Je známe svojím podnebím, pretože tu nebývajú klasické horúčavy. Tunajšie turistické strediská sú Modrá laguna, Brulo, Pical, Spadici a Zelená laguna.
 

Rovinj - pekné štrkové a okruhliakové pláže a lodný prístav tvoria základ obľúbeného strediska. Domčeky v mestečku Rovinj sú postavené v mediteránskom štýle. Rovinj zaujme návštevníkov krásnou prírodou, ktorá sa rozkladá na 22 ostrovoch. Jedno
z najnavštevovanejších mestečiek celého Istrijského pobrežia. Staré mesto, takmer celé obmývané vodou, si zachovalo stredoveký vzhľad. Staré domy s úzkymi uličkami prudko stúpajúcimi k vrcholu kopca, kde sa týči kostol s typickou benátskou vežou, to všetko predurčuje Rovinj k prechádzkam starými časmi. Avšak Rovinj je aj magnetom pre milovníkov prírodných  krás. Bohato členité pobrežie Rovinja s mnohými malými ostrovčekmi je chránenou prírodnou oblasťou s pôvodnými dubovými a borovicovými lesmi. Veľkým lákadlom návštevníkov je Limski kanál, ktorý má charakter kaňonu.

Lovran -meno strediska pochádza od voňavého vavrínu, ktorý je tu tradičnou súčasťou miestnej kuchyne. Stredisko má pekné pláže a čistú vodu.

Opatija - patrí medzi najstaršie a najrozvinutejšie strediská v Chorvátsku. Má udržiavané piesočné pláže, krásne záhrady a parky s pestrou vegetáciou.

Pula - patrí medzi najvyhľadávanejšie strediská vďaka množstvu zachovaných historických pamiatok. Medzi najznámejšie patrí Koloseum. Oblasť je známa aj vďaka príjemnej klíme a členitému pobrežiu. Medzi hlavné turistické miesta patria Zlatne Stijene, Rybarska koliba a Verudela.

Medulin - bývalá rybárska obec ponúka peknú okruhliakovú pláž a výborné podmienky na rybolov a potápanie.

Rabac (foto) -krásne letovisko leží v zátoke Kvarnerského zálivu láka turistov malebnými zákutiami a krásnymi plážami.

Crikvenica -plytké more, piesočnaté a okruhliakové pláže lákajú hlavne rodiny s deťmi.

Selce -prímorské stredisko Selce sa rozprestiera iba 3 km od Crikvenice. Leží v malebnej zátoke. Je známe sympatickou pobrežnou promenádou, ktorú lemujú pizzerie, bary, reštaurácie a cukrárne.

Rab - ponúka pekné pláže. Patrí medzi najkrajšie ostrovy Jadranu. Má množstvo nádherných zákutí a prírodných scenérií. Zvláštnosťou ostrova sú jeho vodné pramene.

Zadar - je rozsiahle stredisko s kamienkovými, piesočnatými i okruhliakovými plážami. Hlavné hospodárske a kultúrne centrum Severnej Dalmácie. Historickú časť mesta tvorí staré centrum, ktoré sa nachádza na polostrove obohnanom vysokými múrmi, skrývajúce veľa antických a stredovekých pamiatok. Počas leta sa mesto stáva strediskom rôznych kultúrnych podujatí – „Divadelné leto“, „Zadar fest“....Najznámejším centrom turistiky v oblasti Zadaru je Borik s množstvom reštaurácií, kaviarní, nočných klubov a diskoték.

Punta Skala -je menšie stredisko s priezračnou vodou. Nachádzajú sa tu prevažne štrkové a kamenisté pláže.

Baška Voda -láka turistov hlavne krásnymi okruhliakovými plážami, ktoré sú typické pre Makarskú riviéru. Kedysi malá rybárska osada sa v priebehu rokov zmenila na známe a obľúbené turistické letovisko Jadranského pobrežia. Od centra strediska makarska je Baška Voda vzdialená len 10 km. Najväčším pokladom je tu prírodné bohatstvo: horský masív Biokovo, nádherné
široké pláže s jemným štrkom a krištáľovo čírym morom, borovicové a olivové háje, pramene pitnej vody z biokovských ľadovcov.

Gradac -jedno z najkrajších stredísk Makarskej riviéry.

Makarská -centrum Makarskej riviéry, z ktorého je možná trajektová doprava do ostatných miest makarskej riviéry

Korčula - ponúka mnžstvo malebných zátok a individuálnych zákutí. Patrí k obľúbeným letoviskám pre milovníkov podmorského života.

Brač - tretí najväčší ostrov v Jadranskom mori má mnoho prírodných krás. Medzi zaujímavosti patrí Vidová gora (780 m. n. m.), krasové jaskyne a vodné pramene.

Hvar - najväčší ostrov v Jadranskom mori má príjemnú stredomorskú klímu. Pobrežie ostrova je veľmi členité, pomerne strmé s malebnými zátokami.
 

Trogir - Starobylé mestečko Trogir leží asi 25 km západne od Splitu na ostrovčeku medzi pevninou a ostrovom Čiovo. Mestečko je od pevniny a Čiova oddelené úzkym prielivom. Na pevninu vedie krátky kamenný most a na Čiovo zdvíhací most. Viac ako dvetisíc rokov staré mesto obývali v staroveku Gréci a Rimania. V 7. st. sa tu usadili prví Chorváti, pričom mestečko v priebehu svojej histórie často menilo "majiteľov". Medzi pamätihodnosti patrí stredoveké opevnenie, mestké hradby, katedrála Sv. Vavrinca, kaplnka Sv. Jána so 47 m vysokou zvonicou, obranná veža Kula Sv. Marka, najstarší predrománsky kostol Sv. Barbory, paláce Čipikovcov, radnica, benediktínsky ženský kláštor. Monumentálna je aj kaplnka Mikuláša z Florencie z 15. st., ktorá je jednou z chorvátskych pamiatok zaradených pod záštitu UNESCA. Trogir žije hlavne rušnou letnou sezónou a popri historickom dedičstve ponúka rovnako lákavé možnosti na relax a zábavu. Dôkazom toho je krásne more a kvalitné pláže s vynikajúcimi podmienkami na športovanie. Okrem toho Vám bary, reštaurácie a kaviarne ponúknu všetko, čo patrí k duchu horúceho leta. Vďaka blízkej polohe môžete navštíviť neďaleký Split.


KVARNER

Oblasť Kvarneru sa svojou turistickou tradíciou radí k najpoprednejším turistickým oblastiam Chorvátska. Patria k nemu aj
najkrajšie ostrovy stredomoria označované aj ako perly Adrie -  ostrov Krk, Cres, Lošinj, Rab. A tiež perlu Kvarnejského pobrežia – Cirkvenickú riviéruKvarnerská zátoka patrí medzi klimaticky mierne oblasti Chorvátska, vysoké pohorie Gorski Kotar nad úzkym pruhom pobrežia chráni celú zátoku pred studenými vetrami zo severu. Aj preto je táto oblasť známa predovšetkým svojimi účinnými liečebnými a rehabilitačnými programami. 


Ostrov KRK

Je najväčším ostrovom Jadranského mora, ktorý s pevninou spája Krčki most. Ponuka rekreačných možností na Krku je veľmi
široká, nedotknuté prírodné krásy, malebné mestečká ako aj vybudované športové strediská sú lákadlom pre každého. Hlavným a zároveň najväčším mestom na ostrove je mesto KRK, s bohatou históriou, v letných mesiacoch žije čulým kultúrnym a spoločenským životom. Na chránenej severozápadnej strane, ktorá vyniká pomerne bohatým rastlinstvom, na takzvanej „Cestičke zdravia“ leží mestečkoMalinska, známe peknými plážami a širokým výberom rekreačných aktivít. Na severovýchodnej strane ostrova, oproti cirkvenickej riviere leží malé turistickéŠilo, ideálne miesto pre turistov, ktorí hľadajú oázu pokoja, ticha a kúsok nedotknutej prírody. Kto zavíta na ostrov Krk, uzná, že mestečko Baška je naj. S obľúbenou 2 kilometrovou štrkovou plážou s výhľadom na najvyššie kopce pohoria Velebit. Baška sa pýši „modrou vlajkou“ medzinárodného
spoločenstva za najkrajšiu a ekologicky najčistejšiu pláž.


Ostrov CRES

Ostrov neporušenej divokej prírody, vyhľadávaný hlavne milovníkmi prírody a mora. Po Krku je to druhý najväčší ostrov Jadranu. Pozoruhodné sú rozdiely medzi jednotlivými časťami ostrova. Kým od severozápadu pripomína ostrov ako nádherná zelená kopa, týčiaca sa do výšky nad morskú hladinu, na východnej strane, bičovaný vetami vanúcimi od velebitských
priesmykov je len veľmi skromne zarastený. Približne v strednej časti ostrova, na jeho západnej strane, v hlbokej zátoke sa rozkladá mestečko CREScieľ veľkej časti návštevníkov prichádzajúcich na ostrov. Pri potulkách týmto starým prístavným mestom návštevník objaví prekrásne detaily starých palácov, domov a chrámov. 


Ostrov LOŠINJ

Subtropická vegetácia s píniami, agávami, palmami, oleandrami a citrusovými hájmi spolu s podnebím, ktoré ani v zime nepozná teploty pod nulou, predurčili ostrov Losinj, aby sa stal vyhľadávaným turistickým cieľom. Centrom turistického ruchu ostrova je mestečko Mali Lošinj. Väčšina hotelov sa nachádza na zalesnenom výbežku Čikat. Príjemnou prechádzkou popri mori cca 4 km
od Maleho Lošinja  sa dostnete do mestečka Veli Lošinj, rozkladajúceho sa na lesnatých úbočiach ostrova... Nad plážami sa do zelených kopcov nad morom vinú chodníky stvorené na ozdravné prechádzky prospievajúce liečbe astmy, priedušiek a alergie. Zdravý pohyb umožňujú aj antukové tenisové dvorce, bocce, kolky, plážový volejbal, vodné športy a samozrejme požičovňa 
bicyklov, motoriek a člnov. Život mestečka sa sústreďuje v prístave na úzkych priestranstvách medzi domami a mólami. Promenáda v prístave sa za letných večerov mení na rušné korzo.


Ostrov Rab

Kopcovitý vápencový ostrov je považovaný za najpríťažlivejší na Jadrane možno práve kôli tomu, že je stále zelený. Mnohí ho vyhľadávajú najmä preto, že patrí k najslnečnejším miestam Európy. Členité pobrežie ostrova vytvára množstvo romantických zákutí s neopakovateľnými piesočnými plážami, z nich najatraktívnejšia je dlhá piesočná pláž obklopená borovicovým lesom „ Rajská plaža“ v Lopare, blízko turistického komplexu San Marino. Poklady ostrova netvorí len príroda, ale aj bohatá história. Nič nepôsobí silnejšie ako prechádzky kamennými uličkami mesta Rab, z ktorých na vás plynie duch raných i neskorých románskych stavieb, zachovalé pamiatky siahajúce až do antiky či štýlové meštianske domy, kostoly, kláštory a zvonice v typickom stredomorskom duchu.
 

PAMIATKY a ATRAKCIE

- Novigrad -hradby z čias Benátskej republiky
- Cerovacké jaskyne- sprístupnené jaskyne neďaleko mesta Gračac
- Poreč -Eufrasiova bazilika (UNESCO), kláštor sv. Františka, pozostatky rímskych chrámov
- Zadar -Rímské námestie z 1. stor., kostol sv. Donat z 9. stor., kostol sv. Marija z r. 1091, katedrála sv. Stošija z prelomu 12. a 13. stor., opevnenie prístavu, mestská brána Porta Terra Ferma z r. 1543, veža Bablja kula, Veliki Arsenal z r. 1752, palác Benátského guvernéra z r. 1607 a veľa múzeí
- Rovinj -katedrála sv. Eufernie, mestské brány
- Pula -Koloseum - rímsky amfiteáter z 1. storočia n. l., Víťazný oblúk, Augustov chrám, Zlatá brána, Herkulova brána
- Stari Grad- renesančný kostol sv. Rocha
- Šibenik -pevnosť Sv. Ana, Sv. Ivan a Šubičevac, palác Foscolo (15. stor.), mestská budova s arkádami (16. stor.), kostoly a biskupský palác. Medzi najkrajšie pamiatky Šibeniku nesporne patrí katedrála sv. Jakov, (r. 1431 až 1536). Zvláštnosťou je skutočnosť, že je celá z kameňa a kamenných dosiek bez spojovacích materiálov. Spolu s okolitými budovami vytvára najkrajšie námestie Chorvátska.
- Trogir -staré mesto (UNESCO) leží na ostrove, ktorý je spojený s pevninou kamenným mostom. Pamiatky: katedrála sv. Lovro ze 13. -15. stor s kaplnkou sv. Ivan, Mestský múr s hlavnou bránou, bazilika sv. Barabara z 9. / 10. stor., kostol sv. Ivan Krstitelj z r. 1270, kláštory a kostoly, mestská budova s arkádami z r. 1308 s orlojom, palác Čipiko, palác Lučič a palác Garagnin-Fanfogna. Múzeá: Sakrálneho umenia a mestské múzeum.
- Hvar -baroková katedrála sv. Štefana, Španielska pevnosť, biskupský palác
- Baška voda- Archeologické múzeum, Múzeum mušlí a rýb, Múzeum prírody
- Medžugorje (Medjugorje) - asi 70 km od Baška voda - známe pútnické miesto
- Dubrovník - mestské hradby
- Split(UNESCO) - Archeologické múzeum, Múzeum chorvátsko-archeologických monumentov, Mestské múzeum, Etnografické
múzeum, Katedrála, Art Galéria, Galéria Mestroviča, Národné divadlo z 19. storočia po rekonštrukcii v 20. storočí, Diocletianov palác, gotický palác Papalič, bývalá radnica, kláštor a kostol sv. Frane, chorvátsky kostol sv. Nikola
- Primosten (Primošten) -slnečné mesto, ktoré sa rozkladá na malom ostrovčeku, ktorý obyvatelia mesta približne pred 500 rokmi spojili s pevninou. Samotné mestečko je veľmi malebné a je známe krásnymi uličkami. V okolí mesta sú nádherné vinice.

- Nudistické pláže napr. ostrov Smokvica
- Národný park Plitvické jazerá (Plitvička jazera) - krásne jazerá, vodopády, známe natáčaním "Winetuoviek"
- Národný park Kornati - súostrovie 148 ostrovov tvorí nádherný prírodný zážitok.
- Národný park Biokovo - strmé končiare národného parku lákajú horolezcov a turistov. Je tu niekoľko značených trás. Najvyšším vrcholom je Sveti Jure -1764 metrov nad morom.


TURISTICKÉ INFORMÁCIE

Dôležité čísla:Polícia 92, Požiarnici 93, Ambulancia 94, Cestná záchranná služba 987

Sviatky: 1. január, 6. január, 15. a 16. apríl, 1. a 30. máj, 22. jún, 15. august, 1. november, 25. a 26. december

Poštové služby:Väčšina pôšt funguje od 7:00 do 19:00 počas pracovných dní a do 13:00 hodiny v sobotu.

Predvoľba do Chorvátska 00385, Záhreb 00385/1, Dubrovník 00385/20

Pre vodičov: Povolená rýchlosť: 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obce a 130 km/h na diaľnici

Príjazdové trasy:  Z Bratislavy do Zahrebu: Bratislava - Viedeň - Graz - Maribor - Zahreb (celkom 440 km)

V Rakúsku je potrebné uhradiť diaľničné známky pre osobné auto a obytný príves do 3,5 tony v cene 7,6 Euro za 10 dňovú známku resp. 21,80 Euro za dvojmesačnú známku.

V Slovinsku je cena diaľničnej známky 170 slovinských toliarov po Maribor. Známku je možné zaplatiť v Euro. Pri trase po mesto Postojna cena dosahuje 490 slovinských toliarov. Je dobré počítať s rôznymi poplatkami za rôzne trasy.


Z Bratislavy do Puly:

1. trasa
Bratislava - Viedeň - Graz - Maribor - Zahreb - Karlovac - Rijeka – Pula
(celkom 712 km)

2. trasa
Bratislava - Viedeň - Graz - Maribor - Ľublana - Postojna - Rijeka – Pula
(celkom 664 km)

3. trasa
Bratislava - Mosonmagyaróvár - Csorna - Szombathely - Körmend - Lendava - Varaždin - Zahreb - Karlovac - Rijeka – Pula (celkom 614 km)


V Chorvátsku sa uhrádzajú poplatky za jednotlivé úseky, pričom ceny jednotlivých známok sa pohybujú od 10 až po 50 Kn.


Z Bratislavy do Zadaru:

cez Rakúsko: Bratislava - Viedeň - Graz - Maribor - Zahreb - Karlovac - Plitvické jazerá - Udbina - Gornja Ploča - Maslenica – Zadar (celkom 733 km)

cez Maďarsko: Bratislava - Mosonmagyaróvár - Csorna - Szombathely - Körmend - Lendava - Varaždin - Zahreb - Karlovac - Plitvické jazerá - Udbina - Gornja Ploča - Maslenica – Zadar (celkom 635 km)


Z Bratislavy do Splitu:

Z Bratislavy rovnako ako do Zadaru až po Plitvické jazerá a potom Gračac - Knin - Sinj – Split. Trasa cez Rakúsko je dlhá 813 km a cez Maďarsko 715 km.


Pranájom auta

Podmienkou požičovní v Chorvátsku je medzinárodný vodičský preukaz, vystavený aspoň rok vopred a zelená karta. V prípade, že nemáte medzinárodný vodičský preukaz, postačí vodičský preukaz, ktorý má údaje preložené do cudzieho jazyka. Vek vodiča je minimálne 21 rokov. Autá sa dajú bežne požičať na letisku, v mestách a v niektorých turistických centrách. Požičovné na 1 deň predstavuje čiastku cca 1.800 Sk.


Pitná voda

Pitná voda je prístupná vo všetkých častiach Chorvátska.
 

Ceny

Ceny sú pomerne prijateľné. Potraviny a jedlá v reštauráciach sú o niečo drahšie ako u nás. Dobre sa nakupujú kožené výrobky a suveníry.


Cestovné doklady

- pas alebo iný identifikačný doklad, ktorý je uznaný medzinárodnou dohodou.


Clo

- netreba platiť pri dovoze predmetov osobnej potreby,
- cudzia mena sa dováža a vyváža slobodne a domáca do výšky 2000,00 kn,
- cennejšie profesionálne a technické vybavenie treba prihlásiť na colnici,
- pre dovoz zvierat je potrebné veterinárne osvedčenie,
- vrátenie dane cudzím štátnym príslušníkom sa pri ich odchode z krajiny vzťahuje na kúpený tovar, ktorého hodnota presahuje 500 kún o čom treba mať potvrdenie na formulári „Tax-cheque“,


Peniaze

- úradnou menou Chorvátska je kuna (1 kuna = 100 líp), 
- devízy sa vymieňajú v bankách, zmenárňach, na poštách a vo väčšine turistických kancelárií, hotelov a kempingov, a eurošeky iba v bankách,
- banky sú otvorené od 7 do 19 hod., v sobotu do 13 hod., banky s pohotovostnou službou vo väčších mestách pracujú aj v nedeľu.

Kreditné karty

- hotely prijímajú všetky hlavné kreditné karty (Eurocard/Mastercard, American Express, Diners club, Visa a Sport Card International) a Eurošeky,
- vo väčšine reštaurácií a obchodov prijímajú kreditné karty Eurocard/Mastercard, American Express a Diners a v niektorých aj Visu,
- v bankomatoch Záhrebskej banky si možno vybrať hotovosť pomocou karty Eurocard/Mastercard a v bankomatoch Splitskej banky pomocou kreditnej karty Visa, pobočky Záhrebskej banky sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách Chorvátska, a Splitské banky v Záhrebe a Dalmácii.


Pošta a telekomunikácie

- pošty majú pracovnú dobu od 7 do 19 hod., v sobotu do 13. hodiny, pošty s pohotovostnou službou vo väčších mestách a pošty v turistických miestach v lete pracujú do 22. hodiny a aj v nedeľu. 
-poštové známky sa predávajú na poštách a v stánkoch na predaj tlače a tabaku
- zo všetkých telefónnych hovorní možno volať priamo do zahraničia, fungujú výhradne na telefónne karty, ktoré sa predávajú na poštách.


Pracovná doba obchodov a verejných služieb

- obchody sú otvorené od 8. do 20. hodiny celý deň a v sobotu od 8. do 14. alebo 15. hodiny, menší počet pracuje na dve smeny od 8. do 12. hod a od 16. do 20. hod, mnohé obchody sú otvorené do 22. hod aj v nedeľu, najmä v lete, a menšia časť vo väčších mestách aj od 0 – 24 hod.
- verejné služby a podniky majú pracovnú dobu od 8. do 16. hodiny od pondelka až do piatku.
 

Víza

Nie sú potrebné.

Očkovanie

Nie je potrebné.

Vzdialenosť

Vzdialenosť hl. mesta Záhreb od Bratislavy je 278 kilometrov.

Bezpečnosť

Napriek tomu, že len pred nedávnom skončila na Balkáne vojna, bezpečnosť v Chorvátsku je dobrá.


Zdravotníctvo

V Chorvátsku platia medzinárodné dohody o platení výdavkov za ošetrenie. V prípade, že je nutné uhradiť niektoré výdavky na mieste, dajú sa neskôr preplatiť prostredníctvom zdravotného pripoistenia.


Turistická sezóna

Turisticky atraktívne je Chorvátsko predovšetkým v letných mesiacoch. Vzhľadom na svoje bohaté kultúrne pamiatky, ktorých minulosť siaha až do čias Rímskej ríše, je možné stráviť vynikajúcu dovolenku aj v jarných a jesenných mesiacoch.


Podnebie, počasie

Severná časť Chorvátska má kontinentálne podnebie, pobrežná časť má mierne podnebie, typické pre oblasť stredozemia. Chorvátsko má priemerne 2.600 hodín slnečného svitu za rok.
 

Sviatky

1. január – Nový rok,
6. január – Traja králi,
Veľkonočné sviatky,
1. máj – Sviatok práce,
30. máj – Deň štátnosti,
22. jún – Deň boja proti fašizmu,
5. august – Deň vlasteneckej vďaky,
15. august – Nanebovzatie Panny Márie,
1. november – Sviatok všetkých svätých,
25. a 26. december – vianočné sviatky.Najzaujímavejšie podujatia

DUBROVNÍK – Dubrovnícky letný festival – divadelné a hudobné vystúpenia (júl – august)
DAKOVO – Dakovské výšivky – prehliadka folklórneho dedičstva Slavónie (júl)
GROŽNJAN v strednej Istrii – Grožnjanské hudobné večery (jún)
DURDEVAC – Picokijada – prehliadka folklóru (jún)
KRK – Hudobné podujatia Krku – koncerty klasických hudobníkov (júl – august)
OSOR na Crese – Osorské hudobné večery (júl – august)
SINJ – Sinjska alka – rytierska súťaž na koňoch (august)
SPLIT – Splitské leto – divadelné a hudobné vystúpenia (júl – august)
ŠIBENIK – Medzinárodný detský festival (jún – júl)
VARAŽDIN – Varaždínske barokové večery (september – október)
VINKOVCI – Vinkovacké jesene – prehliadka folklóru Slavónie (september)
ZÁHREB – Eurokaz – medzinárodný festival avantgardných divadiel (jún – júl), Medzinárodný prehliadka folklóru (júl), Bienále modernej hudby (apríl), PIF – medzinárodný bábkársky festival (august – september), Svetový festival animovaných filmov (jún) CRIKVENICA, DUBROVNÍK, LASTOVO, NOVI VINODOLSKI, OPATIJA, RIJEKA, SAMOBOR, SENJ – karneval (január – február, a Novi Vinodolski a Senj aj august)


Aktivity

Nudizmus

Jestvuje viacero špecializovaných nudistických kempingov s dlhou tradíciou. Popri plážach, vedľa väčšiny hotelov a kempingov, sa bežne nachádzajú aj pláže pre nudistov.

Liečebná turistika

Jestvuje viacero zriadených liečební na základe liečivých minerálnych a termálnych prameňov. V okolí Záhrebu sa nachádzajú Tuheljské kúpele, Krapinské kúpele, Stubické kúpele, Varaždínske kúpele, Ivanič Grad (Naftalan) a Topusko, v Slavónii Daruvar, Lipik a Bizovac a v prímorí Vela Luka a Split. Thalassotherapia je v Opatii, Crikvenici, Velom Lošinje, Hvare a Makarskej.

Zimná turistika

Tri významnejšie lyžiarske strediská s viacerými lanovkami a upravenými lyžiarskymi svahmi sú Medvednica pri Záhrebe, Platak pri Rijeke a Bjelolasica pri Oguline.

Lovecká turistika

Chorvátsko má dlhú tradíciu loveckej turistiky a väčšie množstvo zriadených lovísk. V strednej časti Chorvátska a Slavónie možno loviť jelene, srny, diviaky, kuny, líšky, zajace, bažanty, divé husy a divé kačice, v Gorskom kotari a v Like je možnosť lovu na medvede a v Dalmácii na kamzíky a muflóny.
 

Športy

Okrem väčšiny hotelov a kempingov na Jadrane jestvuje množstvo športových terénov na tenis, basketbal, volejbal na piesku atď. Obzvlášť je populárny tenis – Umag v Istrii a Split majú ATP turnaje a bol Brači a Makarska WTA turnaje.

Vodné športy

Vo väčších turistických strediskách si možno vypožičať člny, rybársku a potápačskú výstroj a zriadené sú aj mnohé potápačské školy a školy windsurfingu. Na riekach Dobra a Cetina sa organizuje rafting. Plavba na kajakoch a kanoe divokými vodami sa organizuje na Kupe, Korane, Mrežnici, Cetine a Une.

Horolezectvo

Upravené horolezecké trasy, horolezecké chaty a útulky sú na všetkých väčších pohoriach a najmä v Gorskom kotari, na Velebite, Učke, Mosore, Biokove, Medvednici, Žumberackej hore, Ivančici a Papuku.

Štadióny

Pre olympijské športy a veľké športové haly sú v Záhrebe a Splite, v ktorých boli organizované Svetové študentské hry (Univerziáda) a Mediteránne hry. Väčšie štadióny a športové haly sú i v iných väčších mestách.

Nočný život

Väčšina hotelov vyššej kategórie má kasína a nočné kluby, najmä Záhreb, Opatija, Umag, Poreč, Rovinj, Pula a Dubrovník. Všetky väčšie mestá a významnejšie turistické miesta na Jadrane majú disco - kluby, kým v lete sa pravidelne organizujú tanečné večery pod holým nebom a rôzne zábavné podujatia.


Nákupy

Tradičné ručné práce ako štrikované výrobky, výrobky z dreva a hliny, krištáľ, výrobky z kože a porcelán. Turisti zo zahraničia dostanú späť daň z obratu, v priebehu jedného roka, od nákupu tovaru (nad 50 DM). Otváracie hodiny v obchodoch: Po-Pia 08.00-19.00 Hod, So 08.00-14.00 Hod.

Jedlá a nápoje

Okrem štandardnej európskej kuchyne sú veľmi populárne špeciality pečené na rošte, dalmatínsky "pršut" (údená a sušená šunka), slané sardinky, ovčí syr, "kulen", pikantné slavónske klobásky atd'. Vo vnútrozemskej oblasti Chorvátska najznámejšou gastronomskou špecialitou je morka s 'mlincami' (špeciálny druh cestoviny, podobné ako lokše). V prímorskej oblasti sa samozrejme ponúkajú rybie špeciality, z ktorých sú najznámejšie dalmatínske 'brodeto' (rôzne druhy varených rýb ochutené špeciálnymi druhmi korenín) a 'pašticáda' (špeciálne pripravená mladá hovädzina varená vo zvláštnych koreninách).

Chorvátsko je známe vyberanými vínami, výsledkom dlhoročnej tradície vinárstva v končinách. Na pobreží sú známe červené vína teran, merlot, kabernet, opolo, plavac, dingač, postup a z bielych sú najznámejšie malvázia, pošip, pinot, kujudžuša, muškát. V kontinentálnej časti Chorvátska sú známe: rizling, graševina, burgundské, tramín. Z liehovín odporúčame: slivovicu, bylinkovú pálenku "travaricu" a vínovicu "lozovaču". K dezertným alkoholickým nápojom patrí prošek a maraschino.

Zvyklosti

Ako pozdrav sa pri stretnutí a rozlúčke podáva ruka. Kvôli napätej situácii sa neodporúča, preberať politické témy. Vo verejných dopravných prostriedkoch a verejných budovách je zakázané fajčiť. Fotografovanie: Pri fotografovaní buďte opatrní, pretože nie je všade povolené. Sprepitné: V hoteloch, reštauráciách a taxíkoch 10%.
 

SLOVNÍK

Srbochorvátsky jazyk:

dobar dan - dobrý deň
molim vas - prosím
hvala -ďakujem
da - áno
ne - nie
šta ovo košta, koliko ovo iznosi - čo to stojí?
kako ste - ako sa máte ?
stanica - nádražie, stanica
voz - osobný vlak
pošta - pošta
trg - námestie
pristanište, luka - prístav
ponedeljak- pondelok
utornik - utorok
sreda - streda
četvrtok - štvrtok
petak - piatok
subota - sobota
nedelja - nedeľa
jeden, jedna, jedno - jeden
dva, dvě - dva
tri - tri
četiri -štyri
pet - päť
šest - šesť
sedam - sedem
osam - osem
devet - deväť
deset - desať
koliko je sati - koľko je hodín ?
konobar - čašník
obrok, jelo - jedlo
ručak - obed
krompir - zemiaky
hleb - chlieb
govedjina - hovädzie mäso
pečena guska - pečená hus
pečeno pile - pečené kura
kava - káva
pivo - pivo
supa, juha,čorba - polievka

 

Punta Verudela
Chorvátsko » Istria
Pula, Apartmány Poloha
Komplexne vybavené stredisko na polostrove Punta Verudela, cca 4 km južne od centra mesta Pula.
Vybavenie
Reštaurácia, plážová reštaurácia, market, zmenáreň, trezor, terasa.
Ubytovanie
Apartmán typ 1/A2+1 AP - jedna miestnosť s 3 lôžkami, typ 1/B4+1 AP - jedna 2lôžková spálňa, denná miestnosť s 2 lôžkami s možnosťou prístelky, typ 1/C5 AP - jedna 2lôžková spálňa, jedna 1lôžková spálňa, denná miestnosť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby, typ 1/D6+1 AP - dve 2lôžkové spálne, denná miestnosť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby s možnosťou prístelky, typ 1/E7+1 AP - dve 2lôžkové spálne, jedna 1lôžková spálňa, denná miestnosť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby s možnosťou prístelky, vždy vybavený kuchyn. kút, sprcha a WC, SAT TV, balkón alebo terasa.
Stravovanie
Individuálne, s možnosťou dokúpenia večerí alebo polpenzie (raňajky a večere formou bufetu).
Pláž
Kamenistá a okruhliaková, cca 100-200 m, prístup na pláž po schodoch.
Šport
3 vonkajšie bazény s morskou vodou, detský bazén, tenisové kurty, stolný tenis, minigolf, squash, ihrisko na loptové hry, aerobic, animácie, potápačské centrum, vodné športy.
Poznámka
Apartmány typu 1/C5 AP, 1/D6+1 AP a 1/E7+1 AP - predaj na vyžiadanie.
Web - prehľad
Obľúbené apartmánové stredisko na polostrove Punta Verudela. V areáli vonkajšie bazény. Pláž ocenená Modrou vlajkou.

Apartmány Horizont
Chorvátsko » Istria
Pula, Apartmány Poloha
Apartmány umiestnené v kľudnom prostredí, vo svahu, cca 3 km od centra Puly.
Vybavenie
Reštaurácia, plážová reštaurácia, market, kaviareň, pizzeria, zmenáreň, trezor, terasa.
Ubytovanie
Apartmány typ 1/A2 AP - 2lôžkové ŠTÚDIO, typ 1/C2+2 AP a typ 1/D2+2 AP - 2lôžková spálňa, denná miestnosť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby, typ 1/G4+2 AP - dve 2lôžkové spálne, denná miestnosť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby, 2 kúpeľne, typ 1/H4+2 AP - dve 2lôžkové spálne, denná miestnosť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby, vždy vybavený kuchyn. kút, sprcha a WC, SAT TV, trezor, balkón alebo terasa.
Stravovanie
Individuálne, s možnosťou dokúpenia večerí alebo polpenzie (raňajky a večere formou bufetu).
Pláž
Prírodná kamenistá, cca 100 m.
Šport
Vonkajší bazén s morskou vodou, detský bazén, tenisové kurty, stolný tenis, minigolf, animácie, ihrisko na loptové hry.
Poznámka
Apartmány typ 1/D2+2 AP sú priestrannejšie ako 1/C2+2 AP. Apartmány typu 1/A2 AP, 1/G4+2 AP a 1/H4+2 AP - predaj na vyžiadanie.
Web - prehľad
Apartmány s možnosťou dokúpenia polpenzie, umiestené v kľudnom prostredí, vo svahu, cca 3 km od centra mesta.

ISTRIA - MEDULIN

Apartmány AI Pini
Chorvátsko » Istria » Medulin
Apartmány Poloha
Moderné apartmány umiestnené v kruhovom usporiadaní s vnútorným parkom, vzdialené cca 200 m od centra Medulinu, v blízkosti hotela Belvedere.
Vybavenie
V blízkosti - reštaurácia, market, zmenáreň, trezor.
Ubytovanie
Apartmány typ 1/A2+2 AP - jedna 2lôžková spálňa, denná miestnosť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby, vybavený kuchyň. kút, sprcha a WC, SAT TV, trezor, balkón alebo terasa.
Stravovanie
Vlastné.
Pláž
Okruhliaková, prírodná, piesočnatá, cca 500 m, prístup na pláž cez miestnu komunikáciu.
Šport
Pri hoteli Belvedere - vonkajší a vnútorný bazén s morskou vodou, detský bazén, ihrisko pre loptové hry, detské ihrisko, v okolí - tenisové kurty, stolný tenis, minigolf, požičovňa bicyklov, vodné športy.
Poznámka
V sezóne jazdí popri pobreží Medulinu turistický vláčik.
Web - prehľad
Moderné apartmány umiestnené v kruhovom usporiadaní s vnútorným parkom, vzdialené cca 200 m od centra Medulinu. Hostia môžu využívať vonkajší a vnútorný bazén v hoteli Belvedere.
Apartmány AI Pini
Chorvátsko » Istria » Medulin
Apartmány Poloha
Moderné apartmány umiestnené v kruhovom usporiadaní s vnútorným parkom, vzdialené cca 200 m od centra Medulinu, v blízkosti hotela Belvedere.
Vybavenie
V blízkosti - reštaurácia, market, zmenáreň, trezor.
Ubytovanie
Apartmány typ 1/A2+2 AP - jedna 2lôžková spálňa, denná miestnosť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby, vybavený kuchyň. kút, sprcha a WC, SAT TV, trezor, balkón alebo terasa.
Stravovanie
Vlastné.
Pláž
Okruhliaková, prírodná, piesočnatá, cca 500 m, prístup na pláž cez miestnu komunikáciu.
Šport
Pri hoteli Belvedere - vonkajší a vnútorný bazén s morskou vodou, detský bazén, ihrisko pre loptové hry, detské ihrisko, v okolí - tenisové kurty, stolný tenis, minigolf, požičovňa bicyklov, vodné športy.
Poznámka
V sezóne jazdí popri pobreží Medulinu turistický vláčik.
Web - prehľad
Moderné apartmány umiestnené v kruhovom usporiadaní s vnútorným parkom, vzdialené cca 200 m od centra Medulinu. Hostia môžu využívať vonkajší a vnútorný bazén v hoteli Belvedere.


Vila Jelenkovič
Chorvátsko » Istria » Medulin
Pension Poloha
Medulin leží cca 10 km južne od mesta Pula. Medulin je menšie turistické stredisko s nespočetným množstvom kaviarní a obchodov so suvenírmi. Mestečko je ideálne odpočinkové miesto pre rodiny s deťmi. Moderné hotely nad plážou sú situované cca 2 km od centra mesta. 
Ubytovanie
Poloha: nachádzá sa v stredisku Medulin cca 300 - 400 m od centra. Parkovanie pri domoch. Upratovanie si klienti počas pobytu zabezpečujú sami. Ubytovanie: 2-lôžkové izby s možnosťou prístelky, kúpeľňa s WC, balkón. Stravovanie: polpenzia (raňajky a večera v reštaurácii podľa výberu). Pri registrácii dostane klient poukážky na polpenziu, na ktorých budú uvedené reštaurácie, v ktorých sa môže stravovať. Pláž: okruhliaková a kamenistá, 30 m. 

Vila Kukič
Chorvátsko » Istria » Medulin
Apartmány Poloha
Medulin leží cca 10 km južne od mesta Pula. Medulin je menšie turistické stredisko s nespočetným množstvom kaviarní a obchodov so suvenírmi. Mestečko je ideálne odpočinkové miesto pre rodiny s deťmi. Moderné hotely nad plážou sú situované cca 2 km od centra mesta. 
Ubytovanie
Poloha: vila sa nachádza v stredisku Medulin cca 400 m od centra, 50 m od mora a 650 m od pláže. Parkovanie pri vile. Vila má gril. Upratovanie si klienti počas pobytu zabezpečujú sami. Ubytovanie: App/2+1 - spálňa, obývacia časť s gaučom pre 1 osobu a kuchynským kútom, kúpeľňa s WC, TV/SAT, terasa, klimatizácia na vyžiadanie za poplatok 5 EUR/deň (platí sa na mieste). Ak je apartmán obsadený dvomi osobami, cena je ako za App/2. Ak je obsadený tromi osobami cena je ako za App/2+2. App/2+2 - spálňa, obývacia časť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby a kuchynským kútom, kúpeľňa s WC, TV/SAT, terasa. App/4+1 - 2 spálne, obývacia časť s gaučom pre 1 osobu a kuchynským kútom, kúpeľňa s WC, TV/SAT, balkón, klimatizácia na vyžiadanie za poplatok 5 EUR/deň (platí sa na mieste). Stravovanie: individuálne. Pláž: okruhliaková, cca 650 m.

Vila Marco Polo
Chorvátsko » Istria » Medulin
Apartmány Poloha
Medulin leží cca 10 km južne od mesta Pula. Medulin je menšie turistické stredisko s nespočetným množstvom kaviarní a obchodov so suvenírmi. Mestečko je ideálne odpočinkové miesto pre rodiny s deťmi. Moderné hotely nad plážou sú situované cca 2 km od centra mesta. 
Ubytovanie
Poloha: vila sa nachádza v stredisku Medulin cca 500 m od centra, 400 m od mora a 700 m od pláže. Parkovanie pri vile. Vila má gril. Upratovanie si klienti počas pobytu zabezpečujú sami. Ubytovanie: Štúdio/2 - jedna miestnosť s dvomi lôžkami a kuchynským kútom, kúpeľňa s WC, TV/SAT, balkón, klimatizácia na vyžiadanie za poplatok 5 EUR/deň (platí sa na mieste). App/2+2 - spálňa, obývacia časť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby a kuchynským kútom, kúpeľňa s WC, TV/SAT, terasa, klimatizácia na vyžiadanie za poplatok 5 EUR/deň (platí sa na mieste). Stravovanie: individuálne. Pláž: okruhliaková, cca 700 m. 

Vila Cukon
Chorvátsko » Istria » Medulin
Apartmány Poloha
Medulin leží cca 10 km južne od mesta Pula. Medulin je menšie turistické stredisko s nespočetným množstvom kaviarní a obchodov so suvenírmi. Mestečko je ideálne odpočinkové miesto pre rodiny s deťmi. Moderné hotely nad plážou sú situované cca 2 km od centra mesta. 
Ubytovanie
Poloha: vila sa nachádza v stredisku Medulin cca 300 m od centra, 200 m od mora a 500 m od pláže. Parkovanie pri vile. Upratovanie si klienti počas pobytu zabezpečujú sami. Ubytovanie: App/2+2 - spálňa, obývacia časť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby a kuchynským kútom, kúpeľňa s WC, TV/SAT, terasa, klimatizácia na vyžiadanie za poplatok 5 EUR/deň (platí sa na mieste). App/4+2 - 2 spálne, obývacia časť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby a kuchynským kútom, kúpeľňa s WC, TV/SAT, balkón, klimatizácia na vyžiadanie za poplatok 5 EUR/deň (platí sa na mieste). Stravovanie: individuálne. Pláž: okruhliaková, cca 500 m. 


 

Apartmány AI Pini

Chorvátsko» Istria» Medulin 

 

Poloha

Moderné apartmány umiestnené v kruhovom usporiadaní s vnútorným parkom, vzdialené cca 200 m od centra Medulinu, v blízkosti hotela Belvedere.

Vybavenie

V blízkosti - reštaurácia, market, zmenáreň, trezor.

Ubytovanie

Apartmány typ 1/A2+2 AP - jedna 2lôžková spálňa, denná miestnosť s rozkladacím gaučom pre 2 osoby, vybavený kuchyň. kút, sprcha a WC, SAT TV, trezor, balkón alebo terasa.

Stravovanie

Vlastné.

Pláž

Okruhliaková, prírodná, piesočnatá, cca 500 m, prístup na pláž cez miestnu komunikáciu.

Šport

Pri hoteli Belvedere - vonkajší a vnútorný bazén s morskou vodou, detský bazén, ihrisko pre loptové hry, detské ihrisko, v okolí - tenisové kurty, stolný tenis, minigolf, požičovňa bicyklov, vodné športy.

Poznámka

V sezóne jazdí popri pobreží Medulinu turistický vláčik.

Web - prehľad

Moderné apartmány umiestnené v kruhovom usporiadaní s vnútorným parkom, vzdialené cca 200 m od centra Medulinu. Hostia môžu využívať vonkajší a vnútorný bazén v hoteli Belvedere.